Jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy kirándulásaink alkalmával nemcsak jótékony hatású gyógynövényekkel és gyönyörű, ártalmatlan virágokkal, állatokkal találkozhatunk, hanem olyanokkal is, amelyek súlyos tüneteket, mérgezést okozhatnak. Ráadásul számos toxikus növényt könnyen össze lehet keverni egy-egy olyan fajtársával, mely semmilyen panaszt nem okoz, sőt kifejezetten jótékony hatású. Az állatok kapcsán is legyenek fenntartásaink, sokszor éppen az élénk színűekkel a legjobb vigyázni – írja a bien.hu, mely 8 mérgező növényt és állatot sorolt fel cikkében, amelyektől óvakodnunk kell.

Mérges tölgy

A bokrokban nővő, érdes felületű mérges tölgy egy lombhullató növény, melynek érintése súlyos allergiás reakciókat okozhat. Ha a növény által tartalmazott olajos állagú anyaggal közvetlenül érintkezik a bőrünk, hólyagossá és pirossá, viszketővé válhat. Könnyű összetéveszteni a fehér tölggyel, mely nem ártalmas, azonban egymás mellett is nőhetnek. A mérges tölgy levelei hármas csoportokban nőnek, a sima tölgyé pedig egyenként.


Gyilkos csomorika

Európában is nagy számban megtalálható, vízben álló évelő növény. Nádasokban, sásokban nő, és bár minden része illatos, tele van mérgező anyagokkal. Ne tévesszen meg senkit szép fehér virága, hiszen hazánk egyik legmérgezőbb növényeként a szervezetbe kerülve bénulást vagy akár halált is okozhat.

Földi bodza (gyalogbodza)

A földi bodza nem összekeverendő a népszerű fekete bodzával, melyben számos vitamin van. A földi bodza egy útszéli lágyszárú gyomnövény, virágainak kárminpiros portokjai vannak. A gyalogbodzát könnyen fel lehet ismerni, hiszen egyáltalán nem illatos, sőt kellemetlen a szaga. Fogyasztása után hányás, hasmenés és látászavarok fordulhatnak elő.

gyalogbodza

Mérgező gyalogbodza – fotó: Pixabay

Csattanó maszlag

Az édeskés ízű növény a szervezetbe kerülve bódultságot és eszméletvesztést is okozhat, illetve súlyos esetben görcsöket, izommerevséget és remegést. A növény redőszirom néven is ismeretes, zöld lándzsás levelei és fehér tölcsérszerű virágai vannak. Szántóföldeken gyakori gyomnövény, de útszéli zöldesben is előfordul.

Mérges dajkapók

A mérges dajkapók nyílt füves és száraz területeken él, sárgás színű, rozsdabarna rágókkal, és éjszaka indul vadászni. Ha valaki megbolygatja fészkét, támadásba lendül. Ha megcsíp valakit, azonnali orvosi ellátás szükséges, mert bár csípése nem halálos, de hányingert, lázat okozhat, sőt akár a végtagok komoly mértékű zsibbadását és bénulását is.

Sárgahasú unka

A citromsárga és szürke színekben pompázó védett sárgahasú béka bőre váladékot termel, ami a bőrre kerülve égető, maró, csípő érzést okozhat. Ma már Magyarországon is találkozhatunk vele a hegységekben vagy sík vidékeken. Ha veszélyben érzi magát, homorú háttal sárga színét mutatja felénk.

Keresztes vipera

A hegyekben túrázva összefuthatunk egy-egy keresztes viperával, amivel nem árt vigyázni. 60-80 cm-es, sötét színű cikk-cakk sávval mintázott, barna, feketés vagy szürke színtónusokkal. Mérge keringési rendellenességeket és véralvadási problémákat okozhat, súlyos esetekben keringési sokk is beállhat. Az állat harapással alapvetően nem fecskendez toxikus anyagot az emberbe, de ha kézbe kerül, garantált a mérgezés.

keresztes vipera

Keresztes vipera – fotó: Shutterstock

Légyölő galóca

A légyölő galóca feltűnő piros-fehér színű, puha húsú, édeskés illatú, általában a fenyőerdőkben nyírfák és tölgyfák alatt található. Igen mérgező, az idegrendszerre károsan hatva fejti ki hatását. Tünetei többek között a gyomorpanaszok, hallucináció, fokozott nyáltermelés. Nagyobb mennyiség elfogyasztása akár végzetes is lehet.