Nagyon különleges eljárással készül a világ legdrágább faanyaga.

Az internetre, egy Facebook-csoportba felkerült képről először néhányan azt gondolták, művészeti installáció, mások szokatlan növényvédelmi eljárásra gyanakodtak, és voltak, akik vandalizmust sejtettek a képek mögött.

A fotón tucatnyi tasak látható, amilyeneket az infúzió során is használnak. Ezek a zacskók a fák ágairól lógnak, és zöld csövek tekeregnek belőlük, a végükön a fák törzsébe fúródó hatalmas tűkkel. A tasakban lévő folyadékkal megfertőzik a fát, ami aktiválja a saját védekezési mechanizmusát, és így keletkezik a világ legdrágább fája.

Kynamnak vagy kyaranak nevezik azt a rendkívül ritka fát, amit nagyon erős, összetett illata miatt a parfümökben és füstölőkben használnak (oud néven ismert). Egyetlen grammja akár 10 ezer dollárba, azaz kb. 4 millió forintba is kerülhet, amivel messze a legdrágább fának, sőt a legdrágább természetes anyagnak számít a világon.


Az agárfa vagy sasfa (Aquilaria malaccensis) mindegyik fajtája drága – ez a növény évezredek óta fontos része a kínai, japán, indiai, arab és délkelet-ázsiai kultúráknak. A sasfa közepe viszonylag illatmentes, halvány színű, de bizonyos körülmények között a fa egy sötét gyantát termel, amely a rendkívül értékes kynamot eredményezi.

Nem lehet előre megmondani, hogy egy sasfa fog-e valaha kynamot termelni vagy sem. Nincs a világon olyan szakértő, aki azonosíthatná anélkül, hogy megszagolná először a gyantával töltött fát. A legtöbb esetben pedig a teljes aromát csak akkor érezni, ha elégetünk egy faforgácsot.

Mivel már néhány gramm fa megváltoztathatja a megtalálója életét, sokan kincskeresésbe kezdenek, hogy rábukkanjanak a növényre. A fakivágások hatására pedig drámaian lecsökkent a növény állománya.

A kincsvadászok mindent megtesznek, hogy felkutassanak sasfákat. Kambodzsában egy templomkertben álló 200 éves fáról úgy vélik, hogy egy nap majd kynamot termel, ezért egy japán vásárló dollármilliókat ajánlott fel a szerzeteseknek. Az ajánlatot elutasították, azóta katonák őrzik a fát.

A sasfa csak akkor termel ilyen gyantát, amikor károsodik. Korábban azt feltételezték, hogy a károsodást olyan stresszfaktorok idézhetik elő, mint villámcsapás vagy a hangyák, méhek támadása, nagyobb állatok rágása, azonban mára kiderült, hogy mindez egy bizonyos penészgomba fertőzésének következménye.

Phialophora parasitic nevű penész behatolva a fába előidézi az illatos gyanta képződését. A sűrű anyagnak átható, karakteres illata van, amely magas minőségű parfümöknél és illatosítóknál kiválóan használható. Ezért az emberek megtanulták a fertőzést mesterségesen is előidézni az ültetvényeken ezekkel a tasakokban lévő folyadékokkal.

Mivel az agárfa iránti óriási kereslet a kihalás szélére sodorta ezt a növényt, a hongkongi kormány 2009 óta rohamos ütemben ülteti a csemetéket és alakít ki új agárfaültetvényeket. De még ez sem garancia a túlélésre, mert a fatolvajok kimondottan a nagy és fertőzött egyedeket tulajdonítják el magas értékük miatt.

Kynamültetvény:

Forrás: termeszeti.hu

Indexkép: Facebook-bejegyzés