2021-ben a földimogyorót nem számítva összesen több mint 17 millió tonnát tett ki a megtermelt diófélék mennyisége. A mandulát, diót, kesudiót és más csonthéjasokat a világ minden pontján termelik és szeretik -  legjelentősebben a mandulatermelés nőtt.

Az Egyesült Államok vezeti a sort a magféleségek termelésében, a világ nagyobb importőrének pedig Németország számít. Sokan kereskednek a héjas és a tisztított magvakkal, van olyan ország amely  kifejezetten csak héjas magvakat exportál, majd azt megpucolva adja el más országoknak.

diófélék

Több mint 17 millió tonnát tett ki a megtermelt diófélék mennyisége 2021-ben — fotó: pixabay.com

Hollandia a különféle diófélék fontos tranzitországa

Az Egyesült Államokat - amely messze a vezető exportőr - Elefántcsontpart, Vietnam, Tanzánia, Ghána és Indonézia követi. Európában Hollandia a magvak első számú beléptető kapuja.

Kesudió: sokat exportáltak héjában Afrikából Vietnamba

A kesu egy Közép-Amerikában őshonos örökzöld növény. A kesudió a kesualma  termése - egy babalakú csonthéjas kinövés az alma csúcsán. A kesudió rendkívül egészséges csemege, mert nagyon sok értékes tápanyag és ásványi anyag található benne: kiemelten magas a nátrium, kálium, foszfor, magnézium, kalcium és szelén tartalma, vitaminokból pedig folsavat, kolint, valamint K vitamint tartalmaz valamint antioxidáns hatású E-vitamint is, ami a szabad gyökök semlegesítésével lassíthatja a sejtek öregedését.

kesudió

A kesudió a kesualma  termése - egy babalakú csonthéjas kinövés az alma csúcsán  — fotó: pixabay.com

A kesudióból a  brazilok szörpöt, lekvárt, befőttet is készítenek. 2021-ben világszerte 4,2 millió tonna kesudiót termesztettek. Ebből exportra 1,9 millió tonna héjasan, 700 ezer tonnát héjastul került. A kesudió a harmadik legtöbbet termelt dió, a maga 3,3 millió tonnájával.

A legnagyobb termelő ország Elefántcsontpart  - az itt megtermelt kesudiót főleg Vietnámba és Indiába szállítják. Vietnám miután megtisztította a magokat,  Észak-Amerikába, Kínába és Európába szállítja azt. A héjas kesudió legnagyobb importőrei az Egyesült Államok és Németország.

Egyre emelkedik a Hollandiából érkező import is: 2021-ben  több mint 60 000 tonna héjas kesudiót hoztak be elsősorban Vietnamból.

Mandula: az Egyesült Államokban meglódult a termelés

Tavaly a  4 millió tonnára emelkedő globális mandulatermelés 60 százalékát az Egyesült Államok adta. A sorban őt követi lényeges lemaradással Spanyolország, Ausztrália, Irán, Törökország, Marokkó és Szíria. 350 ezer tonnát tesz ki a héjas mandula globális exportja, 850 ezer tonnát.a tisztított manduláé. A héjas termék esetében több mint 80 százalékos az Egyesült Államok exportrészesedése, a pucolt esetében pedig 75 százalékos.

mandula mandulaliszt

A 4 millió tonnára emelkedő globális mandulatermelés 60 százalékát az Egyesült Államok adta — fotó: pixabay.com

A világ legnagyobb héjas mandula importőre India, a héjatlan magvak legnagyobb része az európai országokba kerül, elsősorban Hollandián keresztül. A mandula népszerűsége nem véletlen: aprítva cukrászkészítményekhez, édes ételekhez használják, illetve a marcipán alapanyagát képezi. A lisztérzékenyeknek jó hír, hogy piskótákhoz, süteményekhez darált változata tökéletesen helyettesítheti a lisztet.

Dió: stabil a termelés, stabil a kereslet

A diótermelés világszinten változatlanul körülbelül 3 millió tonnát tesz ki évente - ennek Kína adja az egyharmadát. Az Egyesült Államokban és Törökországban nőtt a termelés. A héjas és héjatlan dió legnagyobb exportőre az USA - lefedve a globális export 37 - 40 százalékát. Héjas dióból sokat exportál még Kína és Chile.

A héjas dió legfőbb importőre Törökország, rajta kívül a legnagyobb vásárlóknak Mexikó, Olaszország és az Egyesült Arab Emírségek számítanak. A héjatlan dió elsődleges importőre Németország, őt Japán, Spanyolország, Kanada és Korea követi a sorban méghozzá lényeges lemaradásokkal.

dió

A héjas dió legfőbb importőre Törökország — fotó: pixabay.com

Pisztácia: a legfontosabb termelő az Egyesült Államok

A globális pisztáciatermelés évek óta mozog  900 000 és 1,1 millió tonna között. A legfontosabb termelő ország az Egyesült Államok - a teljes mennyiség több mint 40%-ával, amit Törökország követ a maga 25%-kával.  Héjas pisztáciából a világpiacra 300 ezer tonna, a pucoltból 40 ezer tonna kerül. A legnagyobb mennyiségben Kína vásárolja, őt Németország követi a sorban.

pisztácia baklava

Pisztáciából is készülhetnek finomságok — fotó: pixabay.com

Az átlagosan 10 méter magasra növő pisztáciafákon egy évben körülbelül 50 kilogramm pisztácia mag terem. Fontos ásványi anyagok tárháza:  kálium, mangán, réz, magnézium, kalcium, cink, vas és szelén van benne nagyobb mennyiségben.

Brazil dió: egy kevésbé ismert dióféle

A brazil dió termelése szerénynek mondható az eddigi diófélékhez képest a maga évenkénti 100 000 tonnájával. Ezek nagy részét Brazíliában és Bolíviában termesztik. A paradiónak is nevezett magból Bolívia exportálja legtöbbet héjas formában.

A legnagyobb importőrök: Németország, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és Hollandia (Hollandia évente körülbelül 6000 tonna (héjas) brazil diót importál). A brazil dió önmagában is finom és egészséges, de  desszertek, sütemények, magkeverékek vagy saláták elkészítéséhez is alkalmazható.

Mogyoró: Törökország a listavezető

2021-ben a mogyorótermelés több mint egymillió tonnára nőtt. Ennek mintegy kétharmadát Törökországban termelték, a második helyen pedig Olaszország áll. Törökország 155 000 tonna héjas mogyorót exportált - ezzel messze a legfontosabb exportőrré lépett elő.

Az importáló országok főként Európában találhatóak, sorrendben: Németország, Olaszország és Franciaország, Oroszország. Évente körülbelül 7000 tonna héjas mogyorót importál Hollandia, aminek a háromnegyede Törökországból származik.

makadámia dió

A makadámia dió Ausztráliában őshonos — fotó: pixabay.com

Makadámia dió: Dél-Afrika

A makadámdió első exportőre Dél-Afrika, a második Ausztrália, ahol őshonos növénynek számít. A világ legfinomabb diójaként tartják számon különleges íze miatt. A dió termések nagyon kemény héjjal rendelkeznek. Antioxidánsokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag.

A héjas makadámdióból az Egyesült Államok vásárolja a legnagyobb mennyiséget. Hollandia évi 3000 tonna héjas makadámiát importál -  többségében Dél-Afrikából és Ausztráliából.