Az ünnepi asztal elmaradhatatlan – és ellenállhatatlan finomsága a mákos kalács, a flódni, újévkor pedig a mákos rétes. Sokan szeretik, nem véletlenül. A közép-európai területeken a mák fogyasztásának nagyon komoly tradíciója van: az étkezési kultúrában – elsősorban sütemények töltelékeként – folyamatosan jelen van, de a kedvező élettani hatásai miatt is a figyelem középpontjába került. Az utóbbi évtizedekben a mákszemekből egyre nagyobb mennyiségben préselnek olajat is.

De mit tudnak ezek az aprócska mákszemek, hogy idehaza annyian ragaszkodunk a fogyasztásához, miközben az Európai Unió csaknem betiltotta a felhasználását?

mák

Az étkezési mák termelésében a világpiacon az ötödik helyen állunk - Fotó: pixabay.com

A mák őshazája Közép-Ázsia

A mák egyéves, lágyszárú növény. A lazább, jó vízforgalmú, homokos vályog-, közép-kötött vagy humuszos fekete homokos talajon terem jól. Magyarországon évente 3-4 ezer tonnányi mennyiséget termelünk belőle, amivel az étkezési mák világpiacán az ötödik helyen állunk. Az első két helyen Csehország és Törökország áll - az összes megtermelt mennyiségnek közel a kétharmada ebből a két országból származik. A sorban Spanyolország és Franciaország következik. .

Idehaza főként az Alföld déli részén, Bács-Kiskun, Csongrád és Békés megyében termelnek mákot, de jelentősebb mák ültetvényekkel találkozhatunk a Dél-Dunántúlon, Hajdú-Bihar és Győr-Moson-Sopron megyében is. Az ültetvények csaknem 60 százalékán étkezési, míg a 40 százalékán ipari célú máktermelés zajlik. Szigorúan szabályozott a termelése: mindkét tevékenység bejelentésköteles. Emellett a 0,7 százalékot elérő alkaloid-tartalmú ipari mák termesztéséhez még szükség van az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) tevékenységi engedélyére és évenként megújítandó termesztési engedélyére is. Élelmezési és díszítő mák célú értékesítés esetén pedig a NÉBIH-től is engedély kell.

A mák több hasznú növény

Közkedvelt élelmiszer, olajtartalma miatt étolaj is nyerhető belőle, melléktermékéből, a mákgubóból a gyógyszeripar fontos alkaloidokat állít elő. A máktokban lévő tejnedvből előállított nyers ópiumban sokféle alkaloid van, ezekből a modern orvoslás leggyakrabban hármat használ fel:

  • morfin - a legerősebb központi fájdalomcsillapító szerek egyike, amely enyhíti az erős fájdalmakat, és csökkenti a szorongást. Orvosi alkalmazását szigorúan szabályozzák, mert tartós használata függőséget okoz – kábítószer.
  • kodein és származékai - köhögéscsillapító hatású
  • papaverin - sima izomgörcsoldó szer, melyet pl. gyomor- és bélgörcsök, az epehólyag görcsös állapotának, vesekőrohamok és görcsökkel kísért menstruációs zavarok gyógyításánál használnak

mák

Apró mákszemek, tele minden jóval - Fotó: pixabay.com

A mákszemek értékes tápanyagokat tartalmaznak

100 g mákban(energiatartalma . 537 kcal), 20,5 g fehérje, 38,2 g zsír és 23,9 g szénhidrát van. A vitaminok közül értékes B1-, B5-, B6-, B2-, niacint tartalmaz. Az ásványi anyagok közül nagyobb mennyiségben kalciumot (968 mg/100 g), cinket, mangánt, rezet, vasat (15 mg/100 g), foszfort (800 mg/100g), káliumot és magnéziumot (506 mg/100 g) tartalmaz.

Rendkívül gazdag telítetlen zsírsavakban, 72% linolsavat (omega-6 zsírsav), 11% olajsavat és palmitinsavat tartalmaz

mákos

Rendszeres fogyasztása bizonyítottan megelőzi a csontritkulás kialakulását - Fotó: pixabay.com

Miért érdemes rendszeresen fogyasztani?
  • mert magas kalcium-tartalma segít megelőzni a csontritkulást (közel tízszer annyi kalcium van benne, mint a tejben és megfelelő arányban tartalmazza a felszívódását segítő foszfort és magnéziumot is)
  • erősíti a körmöket, egészségesebbé teszi a hajat
  • nyugtatja az idegrendszert
  • magas rosttartalma miatt segíti az emésztést
  • lassítja az öregedési folyamatokat
  • csökkenti a magas vérnyomást
  • megelőzi a trombózis kialakulását, csökkenti a koleszterinszintet
  • gluténmentes (glutén érzékenységben szenvedők is fogyaszthatják)
  • magas vastartalma miatt ajánlott vérszegénység esetén
  • erősíti az immunrendszert

A mákolaj az olivaolajjal egyenértékű

A mákszemek jelentős mennyiségű olajat tartalmaznak, amelyekből hideg sajtolással 33 százalék, meleg sajtolással pedig kb. 50 százalék olaj nyerhető. Ebből az olívaolajjal egyenértékű olajból érdemes 1-2 mokkáskanállal a salátákra csepegtetni. A friss mákolaj alacsony morfin tartalmú, hígan folyó, halványsárga színű, kellemes ízű és illatú olaj, amit zárt, sötét, hűvös helyen kell tárolni.

A mákolajban található anyagok optimális aránya miatt változatossá teszi az alacsony koleszterintartalmú, diétás étrendet is. A hidegen sajtolt mákolaj 87-90 százaléka telítetlen zsírsavakból áll, ami a szív-és érrendszer egészségéhez nélkülözhetetlen. Magas omega-6 zsírsav tartalma  - a linolsav és az arachidonsav, amelyeket nem képes előállítani az emberi szervezet, közvetve irányítják a vérnyomást és a test gyulladások elleni reakcióját.

A mákolajat felhasználják kozmetikai termékek, gyógyászati készítmények alkotóelemeként, de alkalmas művészfestékek alapanyagának vagy fafelületek ápolására is. Mivel a levegőn fehér masszává keményedve gyorsan szárad, ezért szappanok alapanyaga is.

Sokféle étel alapanyagát képezheti, jelenleg töltelékként való felhasználása a legaktuálisabb - Fotó: pixabay.com

A mákmag étkezési felhasználása

Még felsorolni is nehéz lenne hányféle étel készíthető belőle, magyar különlegesség a bejgli (mákos tekercs vagy mákos kalács), vagy a mákos guba. De lehet rétes, fagylalt, palacsinta töltelék, sütemények alkotóeleme. Töltelékként akkor a legjobb ízű és állagú, ha a darált mákot felhasználás előtt összeforralod kevés tejjel és mézzel, vagy cukorral (cukorbetegek édesítőporral). Tovább fokozhatod az ízélményt, ha ezt még ízesíted reszelt, kicsavart almával, mazsolával, sárgabarack dzsemmel, reszelt citromhéjjal is.

Mákod van? A babona szerint "mákod lesz" azaz szerencsés leszel és bőséges lesz a termés, ha karácsonykor vagy újév napján mákos ételeket eszel. Kár lenne kihagyni ezt a lehetőséget ...

Még többet szeretnél megtudni a máktermesztésről?

Ajánljuk korábbi cikkünket, amelyben egy máktermesztő gazdálkodóval beszélgettünk és a virágzó mákföldről is megnézheted a videónkat:

Kockázatos, de nagy hasznot hozhat – a máktermesztés szépségei és buktatói – Videó