Bambuszkertek, bambuszerdők – a Távol-keleti utazásokon és a filmekben látva sokan megcsodálják ezeket a növényeket. Van, aki tovább is lép, mert olthatatlan vágyat érez arra, hogy a saját kertjébe is szerezzen be belőlük, hiszen ellenállóak, kevés gondozást igényelnek, és a mi éghajlatunkon is szépen díszítenek.

Majd átveszik a hatalmat a kert felett.

bambusz

Bambusz: szép, de veszélyes – fotó: pixabay.com

Az örökzöld fűféle a Távol-Keletről került Európába

Sokféle megjelenési formája létezik: az arasznyi, szerény talajtakaróktól egészen az erdőt formáló, négy-öt méter magasra megnövő fajtákig. A szára vagy törzse akár 20 cm vastagra is megnőhet – írj az egy.hu szerzője Halmos Mónika. fitoterapeuta, virág- és borsommelier.

A  bambusznak a kínai kertkultúrában különleges szerepe van, mert nemcsak a növény küllemét, terebélyességét,magasságát színét veszik számításba a kert megtervezésekor, hanem a fajták kiválasztásánál arra is kiemelt figyelmet fordítanak, hogy hogyan susognak a levelek a szélben, miként dobolnak egymáson az ágak, milyen hangokat keltenek az esőcseppek a leveleken, hogyan emeli a kert téli összhangját a hóban hintázó örökzöld levéltömeg.

A bambuszt őshazájában számtalan módon felhasználják: kora tavasszal a kis hegyes rügyeit megeszik, sokszor kerül a tányérra párolva, sütve. Leveleit a pandák fogyasztják, a növény szárát, leveleit a textilipar használja fel, de készülhet belőle horgászbot, íj, és bútor is. Ázsiában a vastagabb, 11-15 cm átmérőjű, erős törzseket pedig épületek állványozásánál alkalmazzák.

Itthon ilyesféle felhasználásra ne is gondoljunk, hiszen hazai körülmények közt a bambusz szerencsés esetben jó, ha eléri az öt centiméteres vastagságot. A talaj tekintetében nem válogat, bár előnyben részesíti a jó tápanyag-ellátottságú, nedvesebb földet. Bár nagyon szereti a napsütést, árnyékban is megél.


Bízzuk az ültetését szakemberre! De a legjobb az lenne, ha nem is ültetnénk!

A gyökérzetet ugyanis szakszerűen és gondosan a földbe ásott bambuszszegéllyel, gyökércsapdával kell körülbástyázni. Ebben elég egyetlen kis repedés, rés, és a bambusz megállíthatatlanul utat tör magának.

A növény a föld alatti rizómájával könnyedén feltörheti a járdát, kiszúrhatja a szigetelést, tönkreteheti a díszburkolatot. A gyökérrendszer akár tíz-tizenöt méterre is képes elérni, és amennyiben nem vagyunk résen, gyorsan átveszi a hatalmat a kertünk felett.

Emiatt nagyon alaposan át kell gondolni mindent, mielőtt bambusz telepítésébe fogunk: kordában tudjuk-e tartani, nem lesz-e bosszúság a vége? Egyes kertészeti portálok a rendszeres és totális vegyszeres gyomirtó-kezelést ajánlják a bambusz túlszaporodása ellen, de ez a tudatosan kertészkedőnek nem jelent könnyű megoldást.


A körültekintően telepített bambuszkertben is legyen állandó társ a metszőolló, a kézifűrész, amelyekkel a törzseket ritkíthatjuk. A gondosan levágott ágaiból készíthetünk virágkarókat, kerti támrendszereket vagy kis kreativitással pompás dekorációkat is.