A töltött káposzta azon népszerű finomságok közé tartozik, amelynek sokféle változata ismert, hiszen tájegységenként és családonként is eltérhet az elkészítési módja. A magyar konyha éke, ami nélkül nehezen lenne elképzelhető a karácsony, de sok helyen alapvető étel a lakodalmakban vagy disznóvágáskor is.

Ahány ház, annyi szokás

A leghíresebb változatok között ott van a szabolcsi töltött káposzta, ami paradicsomosan, kukoricadarával készül, vagya kolozsvári töltött káposzta, amit szalonnával és rántással készítenek. Ezt a káposztás ételt nem csak Magyarországon ismerik, hanem más nemzeteknek is megvan a saját változatuk - a románok, szerbek, bolgárok, lengyelek, oroszok is büszkélkedhetnek nagyon ízletes káposztarecepttel. Aki a hagyományos változatot részesíti előnyben, az nagyon sok hússal készíti, de nem kell azoknak sem lemondaniuk róla, akik nem esznek húst - nagyon finom vegetáriánus változatok is léteznek.

A következőkben a húsos változat elkészítésének a titkait mutatjuk be és megpróbálunk arra a klasszikus kérdsére is választ adni, hogy miért is jobb a töltött káposzta felmelegítve?

töltött káposzta

Ahány ház, annyi szokás – fotó: unsplash.com


Ne sajnáld belőle a jó minőségű alapanyagokat!

Ahhoz, hogy valóban finom és "feledhetetlen" legyen a töltött káposztád csak néhány tippet kell megfogadnod, Lássuk az tanácsokat, ötleteket!

  • A káposzta - a töltött káposzta elkészítéséhez használhatsz édes vagy savanyított káposztát. Az édes káposzta leveleit úgy tudod lefejteni, ha azt először kitorzsázod, majd az egész fejet egy húsvillára szúrva belemártod egy fazék forrásban lévő ecettel és sóval ízesített vízbe. Pár perc elteltével a levelek elkezdenek szépen, sorban leválni. Ha savanyított káposztát használsz, akkor némileg egyszerűbb dolgod lesz, hiszen a leveleket vagy eleve leszedve kapod, vagy egyszerűen le tudod fejteni. Itt csak arra kell figyelned, hogy ha túl savanyúnak találod a leveleket, akkor egy kicsit öblítsd le őket.
  • A darált hús - érdemes a sertés többféle részéből összeállítani vagy lapockahúst és combot használni, hogy kellőképpen szaftos legyen a végeredmény. Természetesen marha-, bárány-, vagy pulykahússal is dolgozhatsz.
  • A rizs - válassz kerek szemű rizst, mert az krémesebbé teszi a tölteléket. Rizs helyett áztatott gerslit (árpagyöngyöt) vagy kukoricadarát is használhatsz.
  • Fűszerek - nos, ez attól függ, hogy a család milyen fűszereket szeret. A töltött káposztához jól illik a kapor, a babérlevél, a fűszerkömény, a csombor, a petrezselyem, a sűrített paradicsom, a fűszerpaprika és a bors. A zúzott fokhagyma és a pirított vöröshagyma viszont kihagyhatatlan eleme a tölteléknek (olyan mennyiségben, ahogy ti szeretitek). Sokan szeretik csípősen is. Paradicsomos káposztánál ajánlott a sűrített paradicsomba 1-2 levél bazsalikomot is aprítani.
  • A káposztalevelek megtöltése - a káposztalevél középső vastag erét éles késsel vágd laposra, majd a kiterített levél közepére helyezd el a tölteléket. Hajtsd rá a levél egyik felét, tekerd fel, majd a másik végén is gyűrd be.
  • Sokan gazdagon szeretik - sokan tesznek a káposztához kolbászt, füstölt húst (tarját, oldalast - ezeket előző este be kell áztatni, majd aznap félig meg kell főzni), kolozsvári szalonnát is. Ha neked ennél diétásabban kell fogyasztanod, akkor hagyd ki a szalonnát, a kolbászt pedig helyettesítsd minőségi virslivel.
  • Azonnal főhet is - ehhez nem kell más, mint egy fazék, vagy egy magas falú tűzálló tál (ez attól is fúgg, hogy mekkora adagot akarsz készíteni). Az edény alját olajozd vagy zsírozd be vékonyan, hogy ne ragadjon-süljön oda az ételed, majd terítsd be vágott káposztával, tedd rá sorban,  rétegezve a töltelékeket, a kolbász-, szalonna- és húsdarabokat. Legfelül zárd a sort káposztalevelekkel és vágott káposztával. Öntsd fel vízzel vagy a füstöl hús főzőlevével (előtte kóstold meg nehogy nagyon sós legyen), hogy teljesen ellepje. Főzd körülbelül 90-120 percig, hogy a töltelék megpuhuljon. Kavargatni tilos!
  • Tálalj kreatívan - az sem mindegy, hogy miként tálalod. A tányéron alulra kerüljön egy kis vágott káposzta, arra a töltelék, majd mellé a kolbász, a füstölt hús. Elmaradhatatlan a tejföl is, na és a friss, puha kenyér.
  • Ha marad ki belőle az sem baj! - tejföl nélkül a hűtőben akár egy hétig is eláll, de akár adagonként le is fagyasztható.

töltött káposzta

A tejföl elmaradhatatlan mellőle – fotó: pixabay.com

Miért van az, hogy felmelegítve még finomabb?

A hűtőben tárolt ételekben sokféle kémiai változás megy végbe. Például a tejes, tejszínes finomságok édesebbé válnak, mert a tejcukor lebomlik bennük, a krumplis, rizses, lisztes ételek is ízletesebbek lesznek a lebomló keményítő miatt.

A töltött káposzta is zamatosabb, finomabb lesz, hiszen a húsban lévő proteinek átalakulnak aminosavakká amelyek egyfajta "ízfokozóként" működnek. Ráadásul a felhasznált sokféle fűszer íze az idő előrehaladtával egyre jobban kiteljesedik. Amikor pedig újramelegíted az aminosavak és a cukrok újra reakcióba lépnek egymással és egy kivételesen finom aroma keletkezik - ezt nevezik Maillard-reakciónak.