Van, aki már december végén, de van, aki a januári időszakban szánja rá magát az elkészítésére – hivatalosan karácsonytól farsang végéig tart a kocsonya fő szezonja. A kocsonya klasszikus fogás, amit zselírozásra alkalmas csontokból, bőrökből viszonylag könnyen a tányérokba varázsolhatunk és fogyasztás előtt csak azt kell megvárnunk, hogy remegősre dermedjen.

kocsonya

A kocsonya jellemzően sertésből készül, ezért nem véletlen, hogy ennek az állatnak az "alkatrészeit" kínálják több üzletben is, kocsonyacsomag címén. Ha nem csomagban szeretnéd megvenni, az sem probléma, télen a legtöbb hentesboltban alapból tartanak kocsonyának valót, vagy a kérésedre könnyedén összeállítják a megfelelő alapanyagokat.

A kocsonya készítéséhez szóba jöhet a csülök, a fej, a fül, a köröm, de a malacfarka is szerves részét képezheti. A kocsonya készítése során a vízben főni feltett alapanyagokból a hő hatására kioldódnak a zselírozó anyagok (zselatin), majd a leves további főzése után, a zselatin képes lesz megkötni a folyadékot.

A kocsonyát is lehet – sőt, mi több – érdemes fűszerezni, ízesíteni. Tehetünk a fővő levesbe hagymát, fokhagymát, zöldségeket (répa, petrezselyem, karalábé) fekete borsot, sót, különféle zöld fűszereket.

Amikor már a lé már kellően sűrű, akkor következhet a kocsonya porciózása, illetve a különféle kocsonyatálak kialakítása. Van, aki a porcogós, csontos részekben gazdag kocsonyát szereti, de vannak, akik inkább a színhússal, zöldségekkel kombinált változatokat részesítik előnyben.


Rendkívül finom és mutatós kocsonyát készíthetünk akkor, ha előre lesütött húst szeletelünk bele, de halat, szárnyashúst is tehetünk a kocsonyatálba. A húsok mellett jól néz ki és nagyon finom a tojás, ami lehet félbe vagy szeletbe vágott főtt tyúktojás vagy  egészben hagyott főtt fürjtojás is.

Zöldségeket is tehetsz a kocsonyalébe: sárgarépát, fehérrépát, zellert, paszternákot, kelbimbót, de akár zöldborsót, bébirépát, bébikukoricát, csemegeuborkát vagy savanyított gyöngyhagymát is. Természetesen itt is a kevesebb több elvét kell szem előtt tartani (a túl sok sárgarépa például édessé teheti a kocsonya levét, ami nem lenne szerencsés),

Minél többször kerüljön az asztalra, mert nemcsak finom, hanem egészséges is!

Ahány ház, annyi szokás – így van ez a kocsonya elkészítésével is, mindenkinek van saját ízlés szerinti tuti receptje. A számtalan különbség ellenére azonban, vannak olyan tulajdonságok, amelyek valamennyi kocsonyára jellemzőek: ezek pedig az egészségre gyakorolt hatásaik. Lássuk, mik ezek!

  • Jót tesz a bőrnek, hajnak, körömnek – főzéskor a kollagén zselatinra és egészséges aminosavakra, (glicinre és glutaminra) bomlik. Klinikai vizsgálatok során ezek az anyagok a kollagén kiegészítésként javították az emberi bőr hidratáltságát, növelték a rugalmasságát, és csökkentették a ráncok megjelenését.
  • Védi az ízületek és a csontok egészségét – vizsgálatok szerint, az állati porcokból származó kollagén képes csökkenti a fájdalmat, a merevséget, javíthatja az ízületi funkciókat az ízületi gyulladásban szenvedő betegeknél. A zselatin hatékony lehet a sérülések megelőzésében és a szövetek regenerálásában is. Egy 2017-es tanulmány bebizonyította, hogy edzés után a zselatin és a C-vitamin kiegészítés javította a kollagénszintézist és képes volt helyreállítani az inakat.
  • Támogatja az immunrendszer és az emésztőrendszer működését – köztudott, hogy a bélrendszerünk nyálkahártyájának egészsége kulcsfontosságú szerepet tölt be az immunrendszerünk működésében. Biztosítja a tápanyagok megfelelő felszívódását, miközben egyúttal megakadályozza, hogy az ott található baktériumok átjussanak rajta. Vizsgálatokból arra lehet következtetni, hogy az aminosavak, többek között a fentebb már említett glutamin segít megőrizni az emésztőrendszer nyálkahártyájának egészségét.
  • Segít az alvászavarok leküzdésében – a kocsonyában is megtalálható glicin olyan aminosav, aminek számos funkciója van a szervezetben, például hatékonynak bizonyult az álmatlanságban szenvedő betegek alvásminőségének javításában.

kocsonya

Klasszikus kocsonya – fotó: Wikimédia

Miért készül olyan sokáig a kocsonya?

Minél tovább fő a kocsonya, annál több hatóanyag oldódik ki az alapanyagokból, ezért 3-4 óra biztosan kell az elkészítéshez, plusz még meg kell várni, míg teljesen kihűl, hogy megdermedjen. Nem nevezhető egy gyors ételnek, de megéri a befektetett időt. Készítsd el te is!

Ha megfelelően fűszerezed, különféle zöldségekkel teszed még ízletesebbé, majd a zsírt leszeded, eltávolítod róla, akkor egy nagyon értékes, fehérjékben, aminosavakban gazdag, szénhidrát-, zsír- és kalóriaszegény ételt kapsz, amit jó étvággyal fogyaszthat a családod apraja-nagyja.

Egy klasszikus kocsonya recept

Hozzávalók: 1 kg sertésfül, sertésfarok és sertésköröm vegyesen, 40 dkg sertésbőr felcsíkozva, 5 l víz, 70 dkg csülök, 50 dkg füstölt tarja (ha nem szereted a füstölt ízt, akkor sima tarját is használhatsz), 2 fej fokhagyma gerezdekre szedve, megpucolva (ez kimaradhatatlan része a jó kocsonyának), só (ebből csak kevés, mert nem dermed meg a kocsonya), bors, paprika ízlés szerint.

  • Szeleteld fel a húsokat egyforma, viszonylag nagy darabokra, majd tedd őket egy nagy fazékba a fokhagymával és a fűszerekkel együtt. Öntsd fel bő vízzel.
  • Főzd a kocsonya hozzávalóit kis lángon, éppen csak gyöngyöző vízben, 4 órán keresztül.
  • Ha a kocsonya főzés végére értél, vedd ki a húsokat és egyenletesen helyezd el őket tányérokban, vegyesen
  • A kocsonya levét szűrd át, majd öntsd a tányérokba úgy, hogy ellepje a húst.
  • Várd meg, amíg megdermed, majd a tetejét fűszerpaprikával meghintve tálald.

Jó étvágyat!