Szemet gyönyörködtető, az amit az énekes madarak hada a kihelyezett madáretetőknél művel. Télen, a kemény fagyok és a viszonylagos táplálékhiány miatt az idehaza telelő madarak jobban rászorulnak az emberi segítségre és előszeretettel keresik fel az etetőket élelemért. Ez jó nekik, és jó neked is: a madarak könnyebben jutnak energiában dús táplálékokhoz, neked pedig minden nap örömet okoznak a jelenlétükkel. A cinkék, pintyek, vörösbegyek és más énekes és városi madarak látványa semmivel sem helyettesíthető élmény kicsiknek és nagyoknak egyaránt.

madarak télen

A szakemberek szerint semmi rossz nem történne az énekes madarainkkal akkor sem, ha nem etetnénk őket - egyszerűen (ahogy eddig is) a túlélés érdekében tovább állnának — fotó: pixabay.com

A madáretetés hazánkban jelentős hagyományokkal rendelkezik

Az énekes madarakat nem kell etetni, csak szabad - azaz nincs erre vonatkozólag semmiféle kényszer. Szakemberek szerint semmi rossz nem történne az énekes madarainkkal akkor sem, ha nem etetnénk őket - egyszerűen (ahogy eddig is) a túlélés érdekében tovább állnának. A madarak emberi segítség nélkül is átvészelnék a telet.

Ennek ellenére Magyarországon évszázados hagyománya van a madáretetésnek a fagyos, havas, ónos esős időszakban, azaz ez lett a késő ősztől kora tavaszig tartó időszak jelentős madárvédelmi tevékenysége. Az etetők nagy könnyebbséget és biztonságot jelentenek a madaraknak, már ha az etetést folyamatosan, egész télen végezzük.

Vízimadarakat soha, énekes madarakat csak a téli időszakban etess!

A vízimadarak vagy a vonuló fajok etetése tilos, hiszen nem szolgálja az érdekeiket, ezért csak az  énekes madarakat szabad etetni - azokat is kizárólag a téli hónapokban. Miért kell abbahagyni az etetésüket tavasszal? Mert, ha ilyenkor is bőségesen találnak élelmet az etetőkben a könnyen emészthető rovarok helyett magvakkal fogják táplálni a fiókákat, akik megfulladnak a számukra még emészthetetlen tápláléktól.

Milyen alapszabályokat érdemes betartani ahhoz, hogy ne okozz kárt a madaraknak?

A  madáretetés nem azt jelenti, hogy egész nap feltöltött etetővel kell várnod a madarakat, hiszen csak segíteni szeretnél nekik, nem pedig elvenni a saját táplálékszerzés lehetőségét. Minden reggel közel azonos mennyiségű eleséggel töltsd fel az etetőket, amihez a madarak hozzászoknak, majd a kihelyezett eleség elfogyása után, elkezdik a természetes táplálékaikat keresgélni és enni.

Több szempontból sem lenne szerencsés a madarakat a természetes téli táplálékuktól teljesen elcsalogatni. Egyrészt így jelentősen szabályozni és csökkenteni tudják az áttelelő károsítók számát, másrészt pedig nem csökkennek a túlélési esélyeik akkor sem, ha nem jutnak az általad kihelyezett táplálékhoz.

széncinke

A madarak nagyon gyorsan hozzászoknak és számítanak az etetőhelyek által biztosított táplálékra — fotó: pixabay.com

Mikor kezd el etetni a madarakat?

A madarak etetését el lehet kezdeni akkor, amikor beköszöntenek az első fagyok – különösen miután ezek tartóssá válnak – vagy, ha leesik az első hó, és folytatni kell egészen ezek megszűntéig, ha kell akár márciusig is.

Miért olyan fontos a madáretetés folyamatossága?

A madarak nagyon gyorsan hozzászoknak és számítanak az etetőhelyek által biztosított táplálékra, olyannyira, hogy képesek nagyon messziről is visszatérni minden áldott évben. Ezért ha az eleség pótlását váratlanul abbahagyod, rengeteg madarat hozhatsz nehéz helyzetbe. Gondolj bele: az etetőre járó gyakran alig 4,5 - 10 gramm  körüli testtömegű madarak számára a túlélés gyakran arról szól, hogy a tartalékaik kibírják a -10 Celsius alatti hőmérsékletet és átvészeljék az előttük álló fagyos éjszakát.

Ha reggel nem töltöd fel az etetőt és nem tudnak kielégítően táplálkozni, akkor éjszaka könnyen legyengülhetnek és elpusztulhatnak a hidegben. Ezért nagyon FONTOS, hogy ha egyszer elkezdted a madarak etetését, a szezon végéig folytasd is azt.

énekes madár

Sokféle madáreleség létezik, minél változatosabb, annál jobb — fotó: pixabay.com

Mivel szabad etetni őket?

Elsődleges szempont, hogy az eleség legyen változatos. Ez azért fontos, mert a madarak tápanyag és energiaszükséglete nem egysíkú, másrészt pedig a madáretetőt eleve úgy célszerű kialakítanod, hogy minél több madárfaj igényeit kielégítsd vele.

Négy nagy csoportja van a téli madáreleségeknek, ezeket lehetőség szerint érdemes  együtt alkalmazni.

  • Nem sózott, nem pirított, magas olajtartalmú fekete (ipari) napraforgó - ehhez keverhetsz apró szemű magvakat: kölest, muhart. lenmagot, fenyőmagot, diót, mogyorót, kukoricadarát ( állatkereskedésekben, készen is kapható pinty és hullámos papagáj magkeverék is megfelelő).
  • Állati zsiradékok -  jó a nem sós vagy kifőzött szalonna, a csirkemáj apró darabokra vágva,  a faggyú, vagy a cinkegolyó. A cinkegolyókat akaszd a fák, bokrok magasabb ágaira így lehetőséged nyílik a madarak hosszabb megfigyelésére és fényképezésére is. A cinkegolyóhoz hasonló nagy energiatartalmú élelmet te magad is készíthetsz: 2-3 dl megolvasztott marhafaggyúhoz, keverj kétmaréknyi magot, majd a keveréket tedd egy joghurtos pohárba lógass bele egy madzagot. Miután a madárkalács megdermed ki tudod venni a pohárból és ki tudod akasztani a fákra és bokrokra. Jó ötletnek bizonyulhat az is, ha lágy sajtot és vajat  teszel ki valamilyen vízszintes felületre - ezt leginkább a vörösbegyek szeretik.
  • A harmadik nagy csoportot a gyümölcsök alkotják - itt a legolcsóbb alternatíva az alma, ( de ugyanúgy szóba jöhet a körte, a csipkebogyó) amit  a bokrok és fák ágcsonkjaira felszúrva könnyen elérhetővé tehetsz a madarak számára. Az almát szinte minden lágyevő, tehát rovarokat (is) fogyasztó madár kedveli.
  • Az egyéb táplálékok között szerepel a megfőzött rizs,a főtt tészta, a főtt tojás, vagy lágy kutya-, macska konzerv

madáretető

Ha egyszer elkezdted a madarak etetését, ne hagyd abba a szezon végéig - számítanak rád — fotó: pixabay.com

Mivel NE etesd őket?

Soha ne adj az énekes madaraknak kenyeret, kenyérmorzsát, pékárut, mert ezek erjedésnek indulnak  -  gyomor- és bélgyulladást okozhatnak és akár a madarak pusztulásához vezethetnek. Szintén nem madaraknak valók a sózott  vagy fűszeres élelmiszerek (chips, pattogatott kukorica, ropi,   felvágottak, sós szalonna, kolbászok, sós mogyoró, sós sajtok) valamint a nyers rizs, vagy a nyers tészta, száraz kutyaeledel, csontkukac

Az etetők elhelyezése, tisztítása

A madáretetőket mindig úgy helyezd el, hogy a madarak azokat könnyen meg tudják közelíteni és nyugodt körülményeket biztosítsanak számukra. Nem árt, ha az etető környékén valamilyen bokor, vagy örökzöld cserje is van, mert ezek biztonságos búvóhelynek számítanak a félénkebb madarak számára.

Fokozott figyelmet kell fordítani az etetők higiéniájára is: esős, nyirkos időben célszerű pár naponta takarítani és NEOMAGNOLOS vízzel átmosni az etetőt. (1 liter vízhez 1 tabletta). Ne felejtsd el utána még tiszta vízzel is átmosni! A fertőtlenítésre azért van szükség, mert az  etetőket rengeteg madár felkeresheti, akár fertőzött vagy beteg madarak is látogathatják, így az könnyen a betegségek terjedésének gócpontjává válhat.

vorosbegy

Bármilyen etetőt használsz, ne felejtsd el naponta kitakarítani és fertőtleníteni — fotó: pixabay.com

Milyen  etető típusok léteznek?

Napjainkban a működési elv és a kihelyezés módja szerint számos etető típus létezik.

Bizonyos madarak - például a vörösbegy, a rigók és a magevők szeretnek a talajon táplálkozni, míg más madarak sokkal inkább a talajszint felett vagy az ágak között (például a királykák, őszapók) érzik otthon magukat, ezért az etetők elhelyezése során is érdemes tekintettel lenni rájuk.

  • Talajetető - a lehető legegyszerűbb megoldás, ilyenkor ó a levelektől megtisztított talajra szórod ki a magokat. Ha megszeretnéd védeni a hótól, akkor az etetőhely fölé építhetsz műanyag fóliából és nádszövetből féltetőt.
  • Tálcás etető - ez is egy egyszerű etetőtálca, ami bármi lehet: a sekély fa ládától a műanyag virág alátéten át, a kiszuperált konyhai tálcáig.  Egy a lényeg, hogy a tálca aljára fúrj néhány lyukat, hogy a hólé és az esővíz ki tudjon folyni rajta.
  • Dúcetető - olyan földbe ásott, egy vagy több lábon álló rögzített etető, amely magtartóval van felszerelve, így  egyszerre nagy mennyiségű napraforgó is elfér bennük. Főként nagyobb kertekben érdemes alkalmaznod.
  • Függő etető - a függeszthető etető igen sokféle lehet: léteznek gyári önetetőkön, igényesen kidolgozott fa házikók, fémhálóból vagy műanyagból készült etetők, rögtönzött etetők egyaránt alkalmasak a céljaid megvalósítására.
  • Ablak- és ablakpárkány etető - a társas- és panelházak lakóinak madárvédelmi munkájában fontos eszközök,  de kertes házakban is alkalmazhatóak.
  • Kreatív megoldások - te magad is készíthetsz madáretetőt saját kezűleg. Műanyag palackból, lopótökből, dobozokból. Ez több szempontból is hasznos: egyrészt újrahasznosítasz, másrészt sikerélményt jelent majd, amikor az általad kreált etetőből lakmároznak majd az énekes vendégeid.

Ne csak etess, itass is!

A tartós, kemény fagyok nemcsak az eleség megtalálásában akadályozhatják a madarakat, hanem a folyékony halmazállapotú víz hiánya is  kritikus lehet a túlélés esélyeik szempontjából. A fagyos, száraz levegőben a szervezetük ugyanúgy kiszáradhat, mint a legforróbb kánikulai napon. Ezért különösen fontos, hogy az élelem mellett mindig helyezz ki friss vizet - ha megfagy, akkor legalább egyszer napközben cseréld ki langyos vízre.

feketerigó

Telepíts sok olyan növényt, ami természetes védelmet és eleséget biztosít a madaraknak — fotó: pixabay.com

Ha van rá lehetőséged alakíts ki madárbarát kertet!

A legbiztosabb módon akkor tudsz segíteni a  madaraknak, ha kertedet madárbarát módon alakítod ki, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy sok olyan növényt telepítesz, ami természetes védelmet, és élelmet biztosít nekik egész évben. Ilyen növények lehetnek a sóskaborbolya, az eperfa, a madárberkenye, a borostyán, a madárbirs, a lucfenyő, a magyal, a bodza, a tűztövis,az erdei fenyő, az ostorfa, a madárbirs, a tűztövis,  a galagonya, a kökény, vadcseresznye.

A téli madáretetés különleges örömöt jelent: a szobád biztonságos melegéből csodálkozhatsz rá a kis tollasok mutatványaira, szépségükre, bátorságukra vagy félénkségükre. Megismertetheted a gyerekeiddel is a madarak fontosságát és megmutathatod nekik, hogy a téli madáretetés alapszabályainak betartásával milyen sokat lehet tenni az érdekükben.