Erdőirtás
Az Amazonas esőerdejében az elmúlt hat évben éppen idén kapcsolt a legnagyobb sebességre az erdőirtás tempója. A hat éves csúcsot Brazíliában sikerült elérni - jelentette az Inpe nemzeti űrkutatási ügynökség nyomán a BBC. Január és június között mintegy 3 988 négyzetkilométernyi területen irtották ki az erdőt a régióban, ahol tavaly ugyanebben az időszakban 3088 négyzetkilométernyi esőerdő pusztult el.
Az Amazonas mindeközben alapvető szerepet játszik a bolygó oxigén- és szén-dioxid-körforgásában, és hatalmas mennyiségű üvegházhatású gázt nyel el a légkörből. A környezetvédők a növekvő mértékű erdőirtásért Brazília elnökét, Jair Bolsonarót okolják, aki visszavonta az Amazonast védő környezetvédelmi intézkedéseket.
Brazília környezetvédelmi minisztériuma azt nyilatkozta, hogy erőteljesen küzdenek a "környezeti bűncselekmények" ellen és közleményükben nem is említették az erdőirtás megugrását.
Az Amazonas a világ legnagyobb esőerdeje, a fákat főképp a faanyagért és a globális élelmiszeripari vállalatokat ellátó növények ültetésére szánt helyekért vágják ki. Az erdőirtás magas szintje ráadásul az év ezen időszakában a szokásosnál is több tüzet okoz - mondta Dr. Manoela Machado, az Oxfordi Egyetem munkatársa a Reuters hírügynökségnek. Az Amazonas vidékén élő őslakos közösségek küzdenek az esőerdő és életmódjuk védelméért, de márciusban a kutatók több mint három évtizedes műholdas adatok alapján arra a következtetésre jutottak, hogy az amazóniai esőerdő állapota romlik.
Az elmúlt két évben a villámok által előidézett erdőtüzek a becslések szerint a 75 000 még álló nagy mammutfenyő egyötödét pusztították el, amelyek térfogatukat tekintve a legnagyobb fák a világon. Kép: Unsplash
Mindeközben a Yosemite nemzeti park lángokban áll
A Yosemite Nemzeti Park a legnagyobb óriás mammutfenyők otthona, de nemrég egy részét le kellett zárni, és több száz embert evakuáltak a közelben, mivel a sűrű erdőben ismét fellángolt az erdőtűz, ami fenyegeti a világ legnagyobb fáit. A tűzoltók egy csapata a Mariposa ligetben néhány hatalmas fatörzset tűzálló fóliába csomagolt, hogy megvédjék őket, ám a lángok irányíthatatlanul égnek - mondta Nancy Phillipe, a Yosemite park tűzvédelmi szóvivője.
"Több mint 500 hatalmas mamutfenyőt fenyeget a tűz, de arról szerencsére nem érkezett jelentés, hogy bármelyik neves fa, például a 3000 éves Grizzly Giant súlyos károkat szenvedett volna."
A tűz keletkezési okát vizsgálják, és a park többi része nyitva maradt, miközben közel 300 tűzoltó próbálta megfékezni a lángokat két oltóhelikopter és egy lángmentesítő anyagot szállító légi tanker segítségével - mondta el Phillipe. Az óriás mammutfenyők, amelyek a kaliforniai Sierra Nevada hegység nyugati lejtőjén elterülő, mindössze 70 ligetben őshonosak. Egykor ellenállónak számítottak a lángokkal szemben, de egyre sebezhetőbbé váltak, mivel az évszázados tűzoltás és az éghajlatváltozás által súlyosbított szárazság miatt felhalmozódott az aljnövényzet és a mai tüzeket már ez táplálja, így azok egyre intenzívebbé és pusztítóbbá válnak. Az elmúlt két évben a villámok által előidézett erdőtüzek a becslések szerint a 75 000 még álló nagy mammutfenyő egyötödét elpusztították, amelyek térfogatukat tekintve a legnagyobb fák a világon.
Az Amazonas esőerdejében hat éve most a legnagyobb az erdőirtási ráta. A hat éves csúcsot Brazíliában sikerült elérni. Kép: Pexels
Romániában akkora az aszály, hogy már a pópák is a mezőkön vannak
Imádsággal is próbálkoznak csapadékot előidézni Romániában. Különösen Moldva és Bărăgan területeken került veszélybe a sok hektárnyi termés. Dolji községben 100 gazda fogott össze és jutottak európai forrásokhoz két öntözőállomás korszerűsítésére. Az uniótól kapott pénzből korszerűsített régi öntözőállomások felújításának ötletét maga a polgármester vetette fel, akinek több száz hektár mezőgazdasági területe van. Galati megyében a parasztok viszont csak a menny irgalmában tudnak reménykedni, és esőt hozó rituálékat (legyenek azok bármilyenek is) hajtottak végre – írta meg a Digi24.com. Moldovában az emberek azt mondják, hogy az Istenben reménykednek, hogy esőt adjon nekik: „Dicsőség az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek… Uram, adj nekünk új, jó esőt, gyümölcsöt adva…” - fohászkodnak.
A betakarítást fenyegető szárazság miatti kétségbeesésben a Galati megyei Cudalbiból néhány helyi lakos a pópa vezetésével a mezőre ment, és ott mondtak imát, hogy az hozzon esőt.