Tíz év alatt, 2010 és 2020 között 31 százalékkal esett vissza az agrárgazdaságok száma Magyarországon, a gazdaságok koncentrálódtak, átalakult a vetésszerkezet, a növénytermesztés és az állattartás elkülönült – derül ki az Agrárcenzus 2020 végleges eredményeiből, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tett közzé.

Az átlagos mezőgazdasági terület mérete 14 hektárról 23 hektárra nőtt

Az átlagos mezőgazdasági terület mérete 14 hektárról 23 hektárra nőtt – Fotó: Pxfuel

Patay Ágnes, a felmérés projektvezetője elmondta, hogy adatok alapján 2010 óta a felmérésig főképp a legkisebb méretű gazdaságok tűntek el, a 241 ezer gazdaság többsége ugyanakkor még mindig kicsinek számít. A közepes méretűek aránya közben 9 százalékról 17 százalékra nőtt.

Főbb mezőgazdasági adatok gazdaságtípusonként

Főbb mezőgazdasági adatok gazdaságtípusonként – Fotó: KSH

Átlag feletti, 53 százalékos az állattartók csökkenése, ám mivel közöttük is egyre több a nagyobb gazdaság, így az állatok száma lényegében nem változott 10 év alatt.

Összességében a mezőgazdaság belföldi termelési értékének 45 százalékát a gazdaságok legnagyobb 1 százaléka állítja elő.

A mezőgazdasági terület megoszlása művelési áganként

A mezőgazdasági terület megoszlása művelési áganként – Fotó: KSH

Az átlagos mezőgazdasági terület mérete 14 hektárról 23 hektárra nőtt - tette hozzá Patay Ágnes, majd a gazdaságok koncentrálódása mellett a növénytermesztés és állattartás elkülönülését emelte ki.

A területhasználó gazdaságok 51 százalékának nem volt állata, az állattartók 15 százaléka viszont mezőgazdasági területtel nem rendelkezett.

Az állattartáson belül a szarvasmarha állománynövekedése kivételnek számít, mivel a többi állaté csökkent, a madárinfluenza miatt főképp a lúd és kacsa.

A vetésszerkezet átalakult, a gabonafélék aránya csökkent, az ipari- és takarmánynövényeké nőtt. A 86 ezer hektáros gyümölcstermő területen belül az alma aránya 37 százalékról 31 százalékra csökkent, ezzel együtt többek között a dió, a kajszi, a bodza nőtt.

Az adatok szerint a mezőgazdasági területeket a gazdaságok körülbelül fele-fele arányban használják saját tulajdonként és bérlőként. A szőlő- és gyümölcsültetvényeknél a legmagasabb a saját tulajdon aránya, a bérelt terület a gyep és szántó esetében jellemző leginkább. A gazdaságirányítók átlagéletkora nőtt, a szakirányú végzettség egyre általánosabb. A gazdaságok nagyobb arányban vesznek részt fejlesztési programokban akkor, ha képzettebb vezető irányítja.

Szántóterület aránya a mezőgazdasági területen belül

Szántóterület aránya a mezőgazdasági területen belül – Fotó: KSH

Földhasználók átlagos mezőgazdasági területe megyénként

Földhasználók átlagos mezőgazdasági területe megyénként – Fotó: KSH

Patay Ágnes az adatokhoz hozzáfűzte, hogy a felméréskor azokat írták össze, akik árutermelő mezőgazdasági tevékenységet végeztek. A felmérésből tehát kimaradtak azok, akik csak háztáji baromfiudvarral és konyhakerttel rendelkeztek.

Indexkép: Pxfuel