Egyéni vállalkozó is fejleszthet nagyot
Mintegy 600 millió forintos beruházásból bővíti állattartó telepét Töltéstava külterületén Horváth Imre egyéni vállalkozó, fele-fele arányban uniós és saját forrásból - közölte a Győr-Moson-Sopron megyei vállalkozó az MTI-vel pénteken. A Széchenyi 2020 programban, 295,2 millió forint uniós támogatással megvalósuló beruházás részeként
Egy 1950 férőhelyes sertéstelep, valamint az ahhoz kapcsolódó infrastruktúra épül ki, várhatóan 2023 március végéig.
A közel 30 éve működő gazdaság komplex mezőgazdasági termelést folytat, növénytermesztés mellett állattartással - ezen belül eddig csak szarvasmarhatartással foglalkozott, 250 állattal - közölte a cégvezető Horváth Imre az MTI megkeresésére.
Mintegy 600 millió forintos beruházásból bővíti állattartó telepét Töltéstava külterületén Horváth Imre egyéni vállalkozó, fele-fele arányban uniós és saját forrásból - közölte a Győr-Moson-Sopron megyei vállalkozó az MTI-vel pénteken. Kép: Unsplash
Azért a szarvasmarhatelepet is bővítik
A szarvasmarhatelepen tovább bővítik a precíziós gépállományt, valamint pályázatot adtak be terménytároló létesítésére - tette hozzá a gazda és azt is elmondta, hogy a megtermelt növényi termékek jelentős részét takarmányozásra használják, kukoricából, búzából, repcéből és napraforgóból gazdáknak értékesítenek. A lucerna és a legelő területek termékeit az állattartásban hasznosítják.
Az aszály rendkívüli mértékben sújtotta a gazdaságot, a régióban 66 százalékos aszálykárt állapítottak meg.
Az energiaválságot folyamatos fejlesztésekkel és a most bejelentett beruházással próbálják ellensúlyozni - mondta Horváth Imre. A vállalkozó nettó eredménye 2021-ben 70 millió forint volt 518 millió forint árbevétel mellett.
Az energiaválságot folyamatos fejlesztésekkel és a most bejelentett beruházással próbálják ellensúlyozni - mondta Horváth Imre, akinek nettó eredménye 2021-ben 70 millió forint volt 518 millió forint árbevétel mellett. Kép: Unsplash
A legnagyobb tömegű valaha lemázsált magyarországi sertés 2013 áprilisában mért 600 kilogrammos súllyával egy Béla nevezetű lapály kan volt. A sertésnek világszerte számos fajtáját tenyésztik, nevezetes, ősi jellegű magyar disznófajták a szalontai, a bakonyi, a lengyel (vagy hegyi-) disznó, a tüskés szőrű erdélyi sertés és a mangalica. A világ sertéshús-termelésének zömét ma már intenzív tenyésztésű hússertések adják.
A sertés jellegzetes éles visítással jelzi, ha valami nem tetszik neki, még akkor is, ha amúgy semmi bántódás nem éri (például csak megfogják vizsgálatra), és a visításénak hangereje a 130 dB-t is elérheti.
Ez már csak azért is érdekes, mert a levegőben a 85 dB feletti hangnyomás már veszélyes lehet az emberre, az ismétlődően jelentkező 85 dB-es hangnyomás már maradandó károsodást, míg a 120 dB-es hangnyomás akár azonnali dobhártya-károsodást (beszakadás) is okozhat. Az ablakaink hozzávetőlegesen 163 dB hangnyomás esetén törnek be.
(Forrás: MTI, Wikipédia)