Több orosz nyelvű hírportál a France 24 francia tévécsatorna adására hivatkozva április második hetében azt fejtegette, hogy a nyugati országok agrártermékeinek importját tiltó orosz embargó (miközben érzékeny veszteséget okozott a kitiltott országoknak) élénkítőleg hatott Oroszország mezőgazdasági termelésének fejlődésére.

Ennek eredményeként az orosz lakosság, amely közvetlenül az embargó bevezetése után még zúgolódott a nyugati élelmiszerek hiánya miatt, ma már csaknem teljesen elégedett a nagyvárosok szupermarketjeiben kínált választékkal, mivel az nem sokban különbözik a két évvel korábbitól, csupán a márkanevek változtak oroszra.Ők,

Az embargó először is megszabadította a belső termelőket a nyugati konkurenciától, az orosz kormány pedig 2015-ben és 2016-ban mintegy 5 milliárd dollárral támogatta saját mezőgazdaságának fejlődését. Az orosz mezőgazdasági miniszterhelyettes ezt röviden úgy fogalmazta meg, hogy a válság kikényszeríti a fejlődést, ezért nincs egyelőre komoly probléma az élelmiszerimport helyettesítésével.

Jelenleg közvetlenül Moszkva mellett óriási felületű és világszínvonalon termelő üvegházak működnek, amelyek egész évben friss zöldségekkel látják el a fővárost, igaz, egyelőre még holland technológiával és holland szakemberek irányításával.

zöldségek

A Moszkva melletti hatalmas üvegházak folyamatosan ellátják a fővárost friss zöldségekkel – fotó: Shutterstock

Ugyancsak az embargónak köszönheti létét az az izraeli irányítású haltenyésztő üzem, amelynek szupermarketekbe szállított termékeiért (friss hal és kaviár) a vásárlók sorban állnak.

Némi kívánnivalót hagy még maga után a friss tejtermékek és főleg a sajtok választéka, mivel parmezán típusú és kék sajtok gyártásához az oroszok még nem rendelkeznek megfelelő technológiával. Biztosak azonban abban, hogy ezt a hiányosságot is hamarosan sikerül kiküszöbölni.

Ugyanakkor – az EurActiv híportál szerint – több EU-tagország úgy ítéli meg, hogy az Oroszország ellen bevezetett szankciók nagyobb büntetést jelentenek a nyugati országoknak, mint az oroszoknak, ezért az orosz piac újbóli megnyitásáért cserébe célszerű lenne a szankciókat feloldani.

Ezt a véleményt a tagországok vezető politikusai közül – különböző formában – többen támogatták (Stéphane Le Foll francia, Maurizio Martina olasz és Desislava Taneva bolgár agrárminiszter, Horst Seehofer bajor és Robert Fico szlovák miniszterelnök és Reinhold Mitterlehner osztrák alkencellár).

Közben az oroszok kárörvendve szemlélik, hogy a Nyugat öngólt lőtt. A Copa-Cogeca szervezet ugyanis kimutatta, hogy a válaszlépésként bevezetett orosz embargó évi 5,5 milliárd euró bevételkiesést jelent a tagországoknak, ami hosszú időn át aligha lesz tartható.