Francia, belga, luxemburgi, olasz, spanyol, lengyel, görög és német traktoros gazdák felbőszült tömegei fogadták a csütörtöki EU-csúcsra érkező vezetőket Brüsszelben; a tüntetők az uniós agrárpolitika ellen tiltakoztak. Mint arról az economx beszámolt: a gazdálkodók azért lázadtak fel Európa-szerte, mert úgy érzik, megfojtja őket a közös szabályozás és a magas adók, miközben tisztességtelen külföldi versennyel kell szembenézniük.


Hétfő óta Belgium számos pontján blokkolták a közúti közlekedést és a hidakat a több országból konvojokban érkezett gazdák, akik az antwerpeni kikötőben is eltorlaszolták az átkelőket, emiatt a hajók nem tudtak tovább haladni. Csütörtökre hatalmas tömeg gyűlt össze az uniós csúcstalálkozóval egy időben meghirdetett, tiltakozó nagygyűlésen a belga fővárosban, ahol a védelmi erők hermetikusan lezárták az Európai Unió Tanácsának épületeit és a teljes környéket.

A rendőri beavatkozásra délután volt szükség, amikor a Reuters tudósítása szerint a dühös gazdák tojásokkal és kövekkel dobálták meg az Európai Parlament épületét, amelynek közelében trágyát szórtak le a teherautókról és meggyújtották.

Koporsót cipelő görög farmerek a mezőgazdaság halálára igyekeztek felhívni a figyelmet a tüntetésen, ahol a tömeg azt követelte a csúcstalálkozón részt vevő EU-s vezetőktől, hogy tegyenek többet a növekvő költségek és az agráriumot ellehetetlenítő szabályozás ellen.

"Szeretnénk megállítani ezeket az őrült törvényeket, amelyek nap mint nap jönnek az Európai Bizottságtól" – jelentette ki a helyszínen Jose Maria Castilla, a spanyol mezőgazdasági termelők szakszervezetének (Asaja) képviselője. Egy francia termelő pedig úgy fogalmazott: „Európa tönkretesz bennünket, hagyja, hogy csendben meghaljunk."

Az év eleje óta a traktoros tüntetéssorozat elérte Franciaországot, Németországot, Romániát, Lengyelországot és Litvániát. Belgiumban, Olaszországban és Portugáliában a héten erősödtek fel a tüntetések, Spanyolországban pedig e hónapban terveznek nagygyűléseket.



A tömeges megmozdulásokon főként az EU fenntarthatósági követelményeiből adódó gazdasági és adminisztratív terhek, az eltörölt adókedvezmények, a zöld szabályozás, a vízhasználat korlátozása, az olcsó ukrán import, illetve a dél-amerikai Mercosur-tömbbel kötött kereskedelmi megállapodás ellen tiltakoznak a termelők.

Több országban azonban a kiskereskedők tisztességtelen kereskedelmi gyakorlataira is panaszkodnak.

Az országok vezetői hetek óta igyekeznek elfojtani a gazdálkodók haragját, és különféle ígéretekkel csitítják a kedélyeket, egyelőre több-kevesebb sikerrel.

tüntetés

A dühös gazdák tojásokkal és kövekkel dobálták meg az Európai Parlament épületét, amelynek közelében trágyát szórtak le a teherautókról és meggyújtották – forrás: YouTube

Amellett, hogy több ország miniszterelnöke kompromisszumos megoldásokat szorgalmaz az EU-nál, az Európai Bizottság (EB) is kilátásba helyezett némi engedményt a gazdáknak.

Közölték, hogy egyelőre mégsem vezetik be azt a nagy felháborodást kiváltó szabályt, amely az idei évtől előírta volna, hogy a gazdálkodók a szántóterületük 4 százalékát hagyják parlagon. Ehelyett azt javasolják majd, hogy a területük legalább 7 százalékán nitrogénmegkötő növényeket vagy állati takarmányozásra alkalmas, köztes kultúrákat termesszenek.

Ursula von der Leyen EB-elnök közleményben hangsúlyozta, hogy továbbra is együttműködnek a termelőkkel annak érdekében, hogy a Közös Agrárpolitikában megtalálják a  egyensúlyt.