A mezőgazdaság 2020-ban a lehetőségekhez mérten állta a sarat, az egy évvel korábbihoz képest 6,8 százalékkal csökkent az ágazat hozzáadott értéke. A GDP 5 százalékkal csökkent, melyből 0,2 százalék kapcsolódik a mezőgazdasághoz – írja a vg.hu a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) összegző kiadványa alapján.

A mezőgazdasági ágazat a nemzetgazdasági bruttó hozzáadott érték 4,1 százalékát állította elő az adatok szerint.

Csökkent a teljesítmény, de nőttek az árak

A mezőgazdaság kibocsátásának mértéke a 1019-es adatokkal összevetve 2,2 százalékkal csökkent, de az átlagos árai 7,2 százalékkal emelkedtek. Így az agrárium 2973 milliárd forint értékű teljesítménye 4,8 százalékkal nőtt, beleszámítva a szolgáltatásokat és másodlagos tevékenységeket is.

Európai Uniós összehasonlításban: az előzetes adatok szerint 2020-ban az EU teljes mezőgazdasági kibocsátása 1,4 százalékkal esett egy év leforgása alatt.

A kibocsátás értékének több mint felét adó növénytermesztési ágazat teljesítménye 1,2 százalékkal csökkent, míg az állattenyésztésé 1,5 százalékkal esett vissza, amely egyébként a kibocsátás közel négytizedét adja.

Magyarország részesedése az EU termelési értékében

Hazánk az előző évben az Európai Unió mezőgazdasági termelési értékének 2,1 százalékát állította elő. Ez az az arány lényegében nem változott az elmúlt 10 évben.

aratás

Hazánk az előző évben az Európai Unió mezőgazdasági termelési értékének 2,1 százalékát állította elő – Fotó: pixabay

A kukorica és az olajnövények esetében az uniós rangsor negyedik helyén áll Magyarország tekintettel arra, hogy a kukorica termelési értékének 11 százaléka, az olajnövények termelési értékének pedig 9,7 százaléka származott Magyarországról.

A jelentősebb haszonállatok közül a baromfi esetében volt 2020-ban a legnagyobb a magyar baromfiágazat részesedése: 4,4 százalék.

Bérek a mezőgazdaságban

A növekedő tendenciát mutató agrárárak azonban nem hozták közelebb a nemzetgazdasági átlaghoz a mezőgazdaságban foglalkoztatottak bérét – ez derül ki a KSH adataiból.

Az összes foglalkoztatott 4,6 százaléka dolgozott 2020-ban az agráriumban, ami azt jelenti, hogy a 2019-es adatokhoz képest 1200 fős növekedés tapasztalható.

A teljes munkaidőben foglalkoztatottak havi bruttó átlagkeresete 320 ezer forintra emelkedett (9,2 százalékos emelkedés), de a mezőgazdasági átlagfizetés továbbra is 21 százalékkal maradt el az országos átlagtól az előző évben.

Zajlik a birtokkoncentráció

2020-ban 234 ezer mezőgazdasági tevékenységet folytató gazdaság volt, ami egyharmados (!) csökkenést jelent a 10 évvel korábbi adatokhoz képest.

A gazdaságok 67 százaléka foglalkozik növénytermesztéssel, 25 százaléka állattartással, 9 százaléka pedig vegyesen, mindkettővel. A 4,8 millió hektárnyi mezőgazdasági terület 82 százaléka volt szántó, amelynek fele bérlemény.