Invázió = kényszercsőd

A Moody's csütörtöki közlése szerint Oroszország fizetésképtelen lehet, mert rubelben próbálta rendezni a dollárkötvényei után esedékes kifizetéseket, ami - ha valóban ez a helyzet - az egyik legsúlyosabb következménye lenne annak, hogy Moszkvát kizárták a nyugati pénzügyi rendszerből. A Kreml szerint a Nyugat bénító szankciókkal kényszeríti ki a fizetésképtelenséget.

"Oroszország április 4-én fizetett két – 2022-ben és 2042-ben lejáró – szuverén kötvény után rubelben a dollár helyett, ahogyan az értékpapírok feltételei szerint köteles lett volna. A Moody's meghatározása szerint ezért Oroszország "nemteljesítőnek" tekinthető, ha nem módosítanak a helyzeten május 4-ig, ami a türelmi időszak vége"

"A kötvényszerződések nem tartalmaznak rendelkezést a dolláron kívül más pénznemben történő visszafizetésre" - áll a Moody's csütörtöki közleményében. Míg egyes 2018 után kibocsátott orosz eurókötvények bizonyos feltételek mellett lehetővé teszik a rubelben történő fizetést, addig a 2018 előtt kibocsátottak – például a 2022-ben és 2042-ben lejárók – erre nem adnak módot.

Oroszország fizetésképtelen lehet, mert rubelben próbálta rendezni a dollárkötvényei után esedékes kifizetéseket, ami - ha valóban ez a helyzet - az egyik legsúlyosabb következménye lenne annak, hogy Moszkvát kizárták a nyugati pénzügyi rendszerből Vlagyimir Putyin elnök ukrajnai inváziója óta.

Oroszország fizetésképtelen lehet, mert rubelben próbálta rendezni a dollárkötvényei után esedékes kifizetéseket, ami - ha valóban ez a helyzet - az egyik legsúlyosabb következménye lenne annak, hogy Moszkvát kizárták a nyugati pénzügyi rendszerből. Fotó: Pexels

Jogi lépések várhatóak

A Moody's véleménye szerint "nem teljesült a befektetőknek tett deviza-szerződéses ígéret, a megszabott fizetési határidőben". Az orosz pénzügyminisztérium pénteken nem kommentálta a hírt, de Anton Siluanov pénzügyminiszter a hónap elején az Izvesztyijánakj azt nyilatkozta, hogy ha Oroszországot csődbe kényszerítik, jogi lépéseket fognak tenni. Február 24-e, azaz a "különleges katonai műveletnek nevezett invázió megindítása előtt Oroszország még befektetésre érdemes besorolást kapott. A Kreml szerint mára szuverén kötvényeik az "Egyesült Államok által vívott gazdasági háború célpontjává váltak".

Oroszország utoljára 1998-ban nem teljesítette a 40 milliárd dollár értékű belföldi adóssága után esedékes kifizetéseket. Borisz Jelcin elnök akkor leértékelte a rubelt, és az ország gyakorlatilag csődbe ment, miután az ázsiai adósságválság és az olajárak zuhanása megrendítette a rövid távú rubeladósságába vetett bizalmat. 1918-ban Lenin és a bolsevikek megtagadták a cári adósság utáni kifizetéseket, sokkolva ezzel a globális adósságpiacokat, mivel Oroszországnak volt akkor a világon a legnagyobb külföldi adósságállománya. Ezúttal lenne elegendő pénz, de nem tudnak fizetni, mert a válsághelyzetekre felhalmozott tartalékokat az Egyesült Államok, az Európai Unió, Nagy-Britannia és Kanada befagyasztották.

"A S&P a hónap elején "szelektív nemteljesítésre" csökkentette Oroszország devizabesorolását, melynek  gazdasága a Szovjetunió 1991-es bukását követő évek óta a legrosszabb zsugorodás felé tart, az infláció és a tőkemenekülés miatt."

(Forrás: Reuters)