Egy, az Oregoni Állami Egyetem kutatói által készített tanulmány kimutatta, hogy az almafeldolgozási hulladékokból biolebomló csomagolóanyagot lehet előállítani – olvashatjuk a hortidaily.com hírportálon.

almalé

Az almafeldolgozási hulladékokból biolebomló csomagolóanyagot lehet előállítani — fotó: pixabay.com

A kidolgozott technológia szabadalmi védettséget kapott

A gyümölcslé előállításnál keletkező és egyelőre csak komposzt anyagként vagy takarmánykiegészítőként hasznosított almatörköly ilyen célra kiválóan alkalmas, és a Yanyun Zhao professzor által kidolgozott technológia már szabadalmi védettséget is kapott.

Az újítás igazi jelentősége abban áll, hogy az USA-ban és világszerte óriási mennyiségben keletkező és másra alig hasznosítható hulladékot dolgoz fel, amelynek korábban az ártalmatlanítása is jórészt pénzbe került.

Gyors ütemben növekszik a biolebomló csomagolóanyagok iránti igény

A gyümölcslé előállításnál átlagosan 25-30 százalékra tehető az almahulladék aránya. Ugyanakkor – a világot egyre nagyobb mértékben elárasztó és környezetszennyező műanyagok tömegére való tekintettel – gyors ütemben növekszik a biolebomló csomagolóanyagok iránti igény.

Az új csomagolóanyagok esetében az egyik legfontosabb követelmény a vízállóság, mivel ennek hiányában az élelmiszer termékekből kiszivárgó nedvesség használhatatlanná teheti azokat. Az oregoniak által kifejlesztett anyag, az első tapasztalatok alapján jól megfelel ennek a követelménynek, főleg bizonyos polimer anyagok bekeverése és az anyag felületére felvitt „szuperhidrofób" borítás révén.