Brazília, mint a világ legnagyobb termőföld területtel rendelkező országa, 30-40 évvel ezelőtt – néhány termék kivételével – még szinte jelentéktelen szerepet játszott a világ mezőgazdasági termékeinek előállításában és forgalmazásában. Az ers.usda.gov hírportál beszámolója szerint viszont az ország az utóbbi évtizedekben látványos és példa nélküli fejlődést ért el a mezőgazdasági termelésben és exportban.

kakaó

Brazília a világ legnagyobb termőföld területtel rendelkező országa – fotó: pixabay.com

A múlt század közepén Brazíliának még csak néhány trópusi termékből volt jelentős az exportja

Az ország 35 agrártermékből jelenleg a világ öt legnagyobb termelője közé tartozik, összességében pedig (a nagy agrártermelőknél kisebb importja révén) a legnagyobb nettó agrárexportőr. Az agrárexport éves bevétele a teljes export 37 százalékát teszi ki.

A múlt század közepén Brazílának még csak néhány trópusi termékből (pl. kávé, citrusfélék, kakaó) volt jelentős exportja, mára már az elsők között van a szója, a gabona, a gyapot, a húsok és a  biodízel kivitelében is, sőt egyre inkább kezdi elhódítani az elsőséget az USA-tól, ami a világexport átrendeződését vonja maga után.


narancs

Narancsból 12 millióról 18 millió tonnára nőtt az évenkénti termés – fotó: pixabay.com

A brazil agrártermékek több mint 200 országba jutnak el

Brazília évenkénti termelése 1990-től 2022-ig szójából 25 millióról 135 millió tonnára, kukoricából 20 millióról 85 millió tonnára, csirkehúsból 5 millióról 15 millió tonnára, marhahúsból 6 millióról 9 millió tonnára, narancsból 12 millióról 18 millió tonnára nőtt, miközben továbbra is vezető szerepet játszik többek között a cukor, a bioetanol, a kakaó, a gyapot és a sertéshús világtermelésében.

A brazil agrártermékek több mint 200 országba jutnak el, messze legnagyobb vásárlójuk Kína, a teljes érték több mint 50 százalékával.

A termelés és az export fent vázolt hatalmas fejlődés főleg az ország kedvező adottságaira (évenként többszöri aratás), a rendelkezésre álló olcsó munkaerőre és a termelés korszerű gépellátottságára vezethető vissza, amely bőven finanszírozható a növekvő exportbevételekből.