Az áruházláncok a kerek, 10 kilogramm súly alatti görögdinnyét rendelik, ezenkívül a termelési oldalon és a fogyasztói keresletben a magszegény dinnye aránya is növekvő tendenciát mutat. A hagyományos értékesítési piacokon pedig a klasszikus súlyú és alakú, magas minőségű görögdinnye iránt van komoly érdeklődés – hangsúlyozta Antal Gyula a Syngenta nagykamarási szakmai rendezvényén.
A vállalat zöldségvetőmag-üzletágvezetője az idei dinnyeszezonról kifejtette: a szokottnál hidegebb és fényszegény időszak nehezítette a palánták előállítását. Az alacsonyabb hőmérsékletű április és a május miatt sok esetben az ültetéseket is későbbre kellett ütemezni. Ennek következményeképpen a korai ültetések egybecsúsztak, így várható, hogy a betakarítás kezdete is összeér több fajtánál. Ugyanakkor megfelelő mennyiségű és minőségű termésre számítanak idén, a korai alagutas szabadföldi termesztésből az első termések ezekben a napokban már meg is jelentek meg a magyar piacon.
A következő hetekben várhatóan 150-160 ezer tonna görögdinnyét takarítanak be a hazai termelők – Fotó: Syngenta
A hazai görögdinnye 60 százalékát a hazai piacon értékesítik, a többit exportálják. A világon 3,7-3,9 millió hektáron folyik dinnyetermesztés. Európa legnagyobb termelője Spanyolország, ahol a termőterület 20 ezer hektár körül stabilizálódott az utóbbi években. Ekkora területről évi 1,2-1,3 millió tonna dinnyét takarítanak be, melyből csaknem 800 ezer tonnát exportálnak, főleg az európai országokba. Jelentős dinnyetermesztő ország Európában Olaszország, Görögország, Törökország. Magyarország a dinnyetermesztés északi határán fekszik, az elmúlt években lecsökkent termőfelület kicsi a déli országokéhoz képes, ám a termesztés színvonala magas, valamint a minőség és a termésmennyiség is világszínvonalú.
Antal Gyula elmondta, hogy 2021-ben 3500 hektár termőfelülettel kalkulálnak, ezen mintegy 150-160 ezer tonna görögdinnye és 12,5 ezer tonna sárgadinnye terem.
Dinnyetermesztésben Magyarország legnagyobb versenytársai a mediterrán Olaszország és Görögország, ahol a kedvezőbb éghajlatnak köszönhetően a szezon hosszabbra nyúlhat. A környező országok hasonló időjárási, éghajlati kihívásokkal küzdenek, viszont Romániában, Bulgáriában és Szerbiában is jelentős termesztéstechnológiai fejlődés következett be az utóbbi években, ezek az országok exportlehetőségeket keresve könnyen versenytársakká válhatnak.
Magyarország a dinnyetermesztés északi határán fekszik és itthon 3500 hektáron termelnek görögdinnyét – Fotó: Syngenta
A magyar görögdinnye termesztés előtt lehetőséget nyitna, ha a betakarítási szezon ki lehetne nyújtani augusztus végéig, szeptember elejéig, hangsúlyozta Lacházi Pál görögdinnye szakértő. A betakarított és értékesített termés minőségének kifogástalannak kell lennie mindig, mert a piacokon is csak állandó, megbízható minőséggel lehet hosszú távon maradni.
A nagykamarási rendezvényen a Syngenta zöldségvetőmag-üzletágának több újdonságát is bemutatták:
- Mirto F1 fajta rövid tenyészidővel és kiváló minőséggel rendelkezik. Termései már-már tökéletesen kerek alakúak, rendkívül vonzó sötét csíkos héjszínnel bírnak és belső minősége is kifogástalan. Ezenfelül remek hozammal rendelkezik.
- A fekete héjszínű, magvas Lorian F1-et idén az ország több területén próbatermeszik. Minősége és megjelenése a régi idők görögdinnyéit idézi.
- A magnélküli görögdinnyék két legújabb tagja a 4-6 kilogrammos Bahama F1 és az 5-8 kilogrammos Morena F1. A kerek, fekete héjszínű fajták tökéletes árut adnak áruházak, illetve az exportpiacok számára egyaránt.