Az Európai Ökológiai Egyesülés egy civil szervezetek megbízásából készült tanulmány alapján megállapította, hogy egy bizonyos növényvédő szer betiltása az EU-ban nem jelenti azt, hogy annak gyártását azonnal beszüntetik, mivel azok közül egyeseket továbbra is gyártanak, és bizonyos országokba exportálnak.

Az EU tagországok 2022-ben harmadik országokba összesen 714.000 tonna növényvédő szert exportáltak, amelyből 81.615 tonna az EU-ban betiltott szer. Bár a vásárló országok tisztában vannak az ilyen szerek ártalmaival (mivel azokat hosszabb idejű alkalmazás alapján ismerik), de nincs pénzük a kevésbé ártalmas, drága helyettesítőkre.

Az EU tagországok 2022-ben harmadik országokba összesen 714.000 tonna növényvédő szert exportáltak

Az EU tagországok 2022-ben harmadik országokba összesen 714.000 tonna növényvédő szert exportáltak – Fotó: Shutterstock

Ezek a szerek a felhasználó országokban természetesen károsítják a környezetet és az emberek egészségét, de megvásárlásuk a szegény országok döntésétől is függ. Végső soron az egyes felhasználó országoknak kell eldönteniük, milyen mértékű környezetszennyezést hajlandók feláldozni a magasabb növényi termések oltárán. A betiltott szerek további gyártását tehát nem lehet egyértelműen az EU ártó szándékának tekinteni, mivel korábban a tilalmat hirdető országok tulajdonképpen saját maguknak is ártottak a glifozát vagy a DDT alkalmazásával.


A gyártás folytatása viszont nem indokolható azzal, hogy annak beszüntetése munkahelyek megszűnésével jár, mivel az emiatt esetleg megszűnő munkahelyek száma elenyésző lenne, Ez a kettős mérce azonban mindenki számára káros, mivel a környezetszennyezés nem ismer országhatárokat. Ezért EU szakértők is egyre inkább szorgalmazzák a tiltott szerek gyártásának és értékesítésének beszüntetését.

Forrás: pan-europe.info