NAK TechLab

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara NAK TechLab programja már majdnem három éve karolja fel a hazai agrár startup vállalkozásokat. Az Agtech Summit konferencia az éves eredmények átfogó bemutatásának rendes helyszíne, melyen a résztvevők szakmai előadásokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel és gyakorlati bemutatókkal szemléltették az agrárium legfontosabb és legfrissebb fejlesztéseit, és igyekeztek képet kapni a szektor jövőjéről, megoldásokat kerestek az olyan égető problémákra, mint például a generációs szakadékok áthidalhatósága a felgyorsult agrárdigitalizáció közepette.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eseményét Dr. Gyuricza Csaba, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora nyitotta meg, aki örömmel üdvözölte az innovatív fiatalokat az agráriumban, és kiemelte hogy a szektor fényes jövő előtt áll, mivel soha korábban annyi pénz nem jutott a fejlesztésére, mint az előttünk álló időszakban. Az elérhető célok között akár a 15-20 millió ember élelmiszerellátásának biztosítására potenciálisan létrehozható hazai kapacitást jelölte meg.

Itt minden az agrárdigitalizációról szólt, a legfontosabb magyar agrártechnológiai startupok, a meghatározó piaci szereplők és a kormányzat, mind képviseltették magukat. Fotó: Justin Viktor

„A digitalizációs megoldások bevezetése az agráriumban kiemelten fontos, hiszen ezen technológiák alkalmazása a termelők jövedelmének növekedését jelentheti, valamint használatuk a fenntarthatósági törekvéseket is támogatja. Az Agtech Summit eseményen szélesebb közönség is megismerheti azokat a piacképes fejlesztéseket, melyekkel a szektor digitalizációs szintje előremozdítható" - hangsúlyozta Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.

Inkubátor program

Az egész napot felölelő előadásokat és gyakorlati bemutatókat követően a nap végén a NAK TechLab 2021-es inkubátor programjának záró eseményére került sor. A NAK TechLab Demo Day névre keresztelt programot Nagy István, agrárminiszter nyitotta meg, aki beszélt a fogyasztók gyorsuló ütemben változó szokásairól és a gyorsan a múltba süllyedő szezonalitásról. A kihívásokra csak az innovatív technológia eszközei adhatnak megfelelő válaszokat - mondta a miniszter.

A startupok között akadt élelmiszerbiztonsági és minőségellenőrzési nyomonkövető rendszer és a precíziós gazdálkodás során keletkező adatvagyont képi adatokkal ötvöző megoldás is. Fotó: Justin Viktor

A NAK TechLabban új generációs startup-vállalkozások segítségével keresik azokat az innovatív megoldásokat, melyek válaszokat adhatnak az agrárium kihívásaira, fellendítik és hatékonyabbá tehetik a szektort, a programban résztvevő cégek a startupok piacra lépését is segítik, az itt születő együttműködések új agrárszolgálatások megjelenését is megalapozhatják.

A NAK TechLab harmadik inkubációs programjában a startupok olyan cégek agrár- és termékfejlesztési szakértőitől kaptak szakmai útmutatást, mint az AXIÁL Kft., a Bayer Crop Science Magyarország, a Corteva Agriscience, a Bonafarm Csoport, a KITE Zrt., valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) képviselői. A programban nem csak agrár nagyvállalatok, de olyan technológiai cégek is részt vesznek mint a Vodafone, a Planet vagy a FANUC, akik a különböző fejlesztésekhez nyújtanak szakértői és fejlesztői hátteret. A startupok között akadt élelmiszerbiztonsági és minőségellenőrzési nyomonkövető rendszer és a precíziós gazdálkodás során keletkező adatvagyont képi adatokkal ötvöző megoldás is.