Vidékfejlesztés és demográfia – ezzel a címmel szervezett online konferenciát a Magyar Közgazdasági Társaság Demográfiai, valamint Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakosztálya.

Foglalkoztatottság az agráriumban

Az agrárium két nagy ágában (mezőgazdaság és élelmiszeripar) folyamatosan növekszik a foglalkoztatottság. Magyarországon az összefoglalkoztatottak 7,5-8,5 százalékát adja a mezőgazdaság és az élelmiszeripar, a vidéken élők esetében pedig ez eléri 30%-ot, stabil foglalkoztatási alapot biztosítva. Sőt egyre inkább a munkaerőhiány a meghatározó, különösen a szezonális munkák tekintetében.

Az Agrácenzus 2020 felmérés azonban riasztó képet mutat arról, hogy milyen életkorúak a mezőgazdaságban foglalkoztatottak: egyre kevesebb a fiatal, és 10 év alatt jelentősen megnőtt a 65 éves kort már betöltött agrárgazdaságokat irányítók aránya, sok fiatal költözik el a vidéki térségekből.

Zsugorodik a vidék

A népességváltozás dinamikájára vonatkozóan elmondható, hogy Magyarországon Pest és Győr-Moson-Sopron megye kivételével minden megye zsugorodik, a településeknek pedig 68%-ára igaz. A népességvesztés annak ellenére sem csökkent, hogy a támogatások jelentős része eddig a zsugorodó, vidéki térségekbe került.

A továbbiakért érdemes megnézni az alábbi videót:

A konferencia előadói:

Gaal Gergely, a helyi szintű és hazai forrásból megvalósuló településfejlesztési programok összehangolásáért és népszerűsítéséért felelős miniszteri biztos

Zöldréti Attila, az MKT Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakosztályának elnöke

Kovács Katalin, a KRTK Regionális Kutatások Intézetének tudományos főmunkatársa

Tagai Gergely, a KRTK RKI tudományos munkatársa

Felkért hozzászóló: Tipold Ferenc, a Pénzügyminisztérium Területfejlesztési Tervezési Főosztályának vezetője.

A konferencia levezető elnöke és a beszélgetés moderátora Mádi László, a Wekerle Sándor Üzleti Főiskola főiskolai tanára, az MKT Demográfiai Szakosztályának elnökségi tagja volt.

Indexkép: Pixabay