Aleksandr Tkacsov agrárminiszter július utolsó hetében úgy nyilatkozott, hogy Oroszország gabonatermelési potenciálja 200 millió tonnára becsülhető. Ha az utóbbi években elért maximum 100-104 millió tonnás termést tekintjük, akkor ez egy kissé az álomvilágba mutat, mivel nagyon messze van Kína 508 millió, az USA 435 millió, de még India 236 millió tonnás éves termésétől is – írja az interfax.ru.

Tkacsov azzal érvel, hogy Oroszországban eddig a szántóföldeknek mindössze 7 százalékát részesítették meliorációban, miközben ez az arány a nyugat-európai országokban 40-55 százalék körül mozog. Ha Oroszországban csak 20-25 százalékos arányt sikerül elérni, akkor az éves termés megduplázása teljesen reálisnak tűnhet.

Komoly tartalékok vannak az öntözési lehetőségek fejlesztésében, ahol Oroszország ugyancsak le van maradva a nyugati országoktól. Ehhez még azt is hozzá kell venni, hogy ha az oroszok a jelenlegi termés mellett is biztosítani tudják a lakosság ellátását, sőt 35-36 millió tonnát még exportálnak is, akkor a 200 millió tonnás termésből a teljes növekményt, azaz a 135 millió tonnára növekvő feleslegüket exportálhatják, amivel végképp lekörözik a konkurenseket.

gabona

Az orosz export jelentős felfutása esetén Magyarország még nehezebben fogja tudni exportálni a gabonafeleslegét – fotó: Shutterstock

Ez annyit jelent, hogy Oroszország erősen felzárkózik a legnagyobb termelőkhöz, a gabonaexportban monopolhelyzetbe kerül (azaz gyakorlatilag befolyásolhatja az árakat), és a jelenlegihez képest az export árbevételét minimum 10-12 milliárd dollárral növelheti, amiből bőven juthat a mezőgazdaság fejlesztését szolgáló beruházásokra. A következő évre a szakminisztérium 2 milliárd rubelt (cca 8 milliárd forint) irányzott elő konkrétan a meliorációs munkák végrehajtására és korszerűsítésére.

Ha az orosz termelés és export fent vázolt felfutása bekövetkezik, akkor Magyarország (saját tengeri kikötő híján) a jelenleginél is nehezebben fogja tudni exportálni az évi 2-5 millió tonnás feleslegét, hacsak nem sikerül megállapodnia valamilyen közös értékesítésben az oroszokkal, akiknek tulajdonképpen mindegy lesz, hogy 135 vagy 140 millió tonnát exportálnak.