A hortidaily.com angol nyelvű hírportál egy nagyon érdekes kísérletről és annak első, biztató eredményeiről számol be, miszerint az amerikai Tufts Egyetem kutatói egy ehető selyembevonatot fejlesztettek ki, amely jelentősen meghosszabbíthatja az élelmiszertermékek eltarthatóságát.

Az ehhez használt selymet is a hernyók gubójából állítják elő, de a textilselyemhez képest alapvetően más technológiával, nevezetesen a rostok cseppfolyósításával. Az egyetemi kutatók ezt a speciális selymet több területen is hasznosították, a műbőrtől az optikai érzékelőkön át a víz alatt használható ragasztóig.

A felfedezés tulajdonképpen egy véletlen eseménynek köszönhető. A kutatók egy halloweeni ünnepség előtt vérmintákat vizsgáltak, amelyekből néhány minta felhasználatlanul maradt, ezért támadt egy olyan ötletük, hogy vér és selyem felhasználásával készítenek egy kisfilmet. Később azonban megfeledkeztek az alapanyagokról, és hónapok elteltével meglepődve tapasztalták, hogy a selyemmel érintkező vér nem barnult meg, hanem vörös maradt. Ez hívta fel a figyelmet a selyem konzerválóképességére.


A biztonságosan fogyasztható és az emésztésben semmi problémát sem okozó selyemmel bevont szamócák és banánok színe hetek múlva, szobahőmérsékleten is élénkpiros, illetve sárga maradt, a kontrollként melléjük tett azonos gyümölcsök pedig megbarnultak vagy megfeketedtek.

banán

A selyemmel bevont banánok színe hetek múlva, szobahőmérsékleten is sárga maradt – fotó: Pixabay

Többszörös kísérletekkel azt is bebizonyították, hogy a vékony selyembevonat könnyen emészthető, és elfogyasztása semmiféle egészségkárosodást nem okoz. Az emberi hajszál vastagságának az ötödrészét kitevő selyembevonat egyébként teljesen átlátszó, és a gyümölcsök ízét nem befolyásolja.