A Lengyel Statisztikai Hivatal (GUS) december végi adatai szerint a 2020. évihez képest 1%-kal csökkent a szabadföldi zöldségfélék belföldi termésmennyisége. Az egyes fajok tekintetében a visszaesés mértéke nagyon változó. A legjelentősebb csökkenés a melegigényes zöldségféléknél volt tapasztalható: a szabadföldi uborka 30%-kal, a paradicsom volumene 15%-kal esett vissza, de csökkent a vöröshagyma (-6,6%), a sárgarépa (-5,1%), a fehérkáposzta (-3,3%) termésmennyisége is. A tökféléknél viszont növekedés volt tapasztalható (+17%). - írja a fruitveb.hu.
Lengyelországban a hűtőiparban feldolgozott zöldségfélék mennyisége a 2020-as volumenhez képest 11,7%-kal nőtt — fotó: pixabay.com
Váratlan fordulat: a hűtőiparban feldolgozott zöldségfélék mennyisége nőtt
Sokan azt hinnék, hogy a termésmennyiség visszaesése a fagyasztott zöldségtermékek mennyiségére is negatív hatást gyakorol, de Lengyelországban ennek pont az ellenkezője történt. A GUS július-november közötti adatai szerint - amikor az éves feldolgozás 60%-a történik - a hűtőiparban feldolgozott zöldségfélék mennyisége a 2020-as volumenhez képest nagymértékben - 11,7%-kal nőtt.
Ennek az a magyarázata, hogy kikerült a karantén korlátozások alól a HoReCa szektor, és a piacon jóval nagyobb kereslettel jelent meg, másrészt pedig az alacsony bázis – 2020-ban, vagyis az első teljes koronavírusos évben - a fagyasztott zöldségfélék volumene 5,8%-kal csökkent 2019-hez képest.
Bővülő lengyel zöldségexport
A lengyel zöldségexport 2021 harmadik negyedévében 9,4%-kal magasabb volt a második negyedévben mértnél. Ennek hátterében főként a Csehországba és Szlovákiába irányuló káposztaexport fellendülése, valamint az Egyesült Királyságba szállított paradicsom kivitele állt.
22%-kal bővült a második negyedévben a fagyasztott zöldségfélék exportja, ehhez képest még további mintegy 5,5%-os növekedést mutatva a harmadik negyedévben. Itt azonban egyértelmű volt a bázishatás, lévén, hogy 2020-ban nagyon jelentős volt a visszaesés.
További áremelkedésre kell számítani, mert a kisebb termés miatt a betárolt készletek mennyisége alacsonyabb — fotó: pixabay.com
A belarusz importtilalom hatása
A fagyasztott zöldségtermékekre is vonatkozik a 2022. január 1-től érvénybe lépett belarusz importtilalom, ami ugyan visszafoghatja a kivitel ütemének gyorsulását, a belföldi HoReCa szektor felől érkező megnövekedett kereslet viszont ezt nagyrészt ellentételezni tudja, ezért nem várhatóak zavarok az értékesítésben.
A lengyel zöldségfélék további áremelkedésére lehet számítani
További áremelkedésre kell számítani, mert a kisebb termés miatt a betárolt készletek mennyisége alacsonyabb, ami a magasabb kereslettel együtt növekedési pályán fogja tartani az árakat. A drágulás másik oka, hogy a betárolt hagymafélék és gyökérzöldségek a megszokottnál valamivel rosszabb minőségűek. Ez rontja a tárolhatóságukat és hatással lesz az idei első vagy második negyedéves árakra.
A magasabb energiaköltségek és a műtrágyák drágulása a termőterületek csökkenéséhez vezet — fotó: pixabay.com
A hajtatott, frisspiaci zöldségek ára is biztosan emelkedni fog az első negyedévben a magasabb energiaköltségek (főleg a gázárak) miatt. Minden-mindennel összefügg: hosszabb távon az idei árak emelkedését okozhatja az inputok, - elsősorban a műtrágyák drágulása is, ami miatt a zöldségek termőterületének csökkenése várható. A kisebb területen, kisebb lesz a termésmennyiség is, ami újabb árnövekedést generál.
A december végi árak már általában magasabbak ugyan, de még nem jelentős mértékben előző két év azonos időszakában tapasztalható árakhoz képest, de itt még a hajtatott zöldségfélék kivételével még nem jelentkezett az inputárak drágulása. Tájékoztatásul közölték néhány fontosabb zöldségféle áralakulását az előző évek dinamikájával és árszintjével összehasonlítva (az árak forrása az EastFruit, ide kattintva érhető el).