Az izraeli Steakholder Foods a növényi alapú élelmiszerek új fejezetét nyithatja meg azzal, hogy 3D nyomtatási technikával állított elő növényi eredetű angolnahúst. Joggal merül fel a kérdés, hogy ezzel valósággá vált volna Louis de Funès közel 50 éve bemutatott legendás francia vígjátékának (Szárnyát vagy combját?) rémálma a géppel nyomtatott ételekről – írja a storeinsider.hu.

3D angolna

Steakholder Foods főtt 3D-nyomtatott hibrid halfiléje – fotó: Shlomi Arbiv/prnewswire.com

3D nyomtatással készítettek angolnahúst

Az izraeli Steakholder Foods állítása szerint az eredményeik áttörést hozhatnak a növényi eredetű húsok és halak piacán. Az egyedülálló nyomtatási eljárás lehetővé teszi, hogy jelentősen csökkenjen a 3D nyomtatott termékben felhasznált összetevők mennyisége a jellemző növényi alapú alternatívákhoz képest." – adták hírül.

A szkeptikusokat valószínűleg mindez nem nyugtatja meg, tekintve, hogy a cég az összetevőkről nem közöl pontos adatokat. A Steakholder Foods legújabb bejelentése ráadásul azt jelenti, hogy a 3D nyomtatott whitefish és steak termékeik az Egyesült Arab Emírségekben a hagyományos élelmiszer-engedélyeztetési eljáráson mennek át és feltehetően zöld utat kaphatnak a tömegtermelésre és forgalmazásra.

Arik Kaufman vezérigazgató így fogalmazott:

„Míg a termesztett és hibrid termékeink várhatóan az új élelmiszerek (novel food) kategóriába kerülhetnek, arra számítunk, hogy a növényi alapú, 3D nyomtatott termékeink a hagyományos módon, illetve gyorsított eljárással kaphatják meg a hatósági engedélyeket. Célunk, hogy első termékeinket az Egyesült Arab Emírségekben kereskedelmi forgalomba hozzuk, miközben a hatósági jóváhagyást és a forgalmazást világszerte kiterjesztjük."

Az élelmiszeripari vállalat szakértői vizsgálatokra hivatkozva úgy érvel, hogy a whitefish és steak termékek esetében a 3D nyomtatás folyamata során a technológia nem változtat a felhasznált alapanyagok szerkezetén és összetételén, ezáltal az előállított termék nem tekinthető új élelmiszernek.

A novel food kategória általánosságban olyan élelmiszert jelöl, amelyet innovatív technológiával állítanak elő és az emberiség történetében korábban nem fogyasztottak.


Új élelmiszer az Európai Unióban

Az Európai Unió pontosan körülírja az új élelmiszerek fogalmát az európai fogyasztók egészségének védelme érdekében. A novel food kategóriába olyan élelmiszerek kerülnek, amelyeket innovatív technológia és gyártási eljárások alkalmazásával állítanak elő és 1997. május 15. – az új élelmiszerekről szóló első uniós rendelet hatályba lépese – előtt nem fogyasztottak az Európai Unió területén. A Steakholder Foods termékei minden bizonnyal ilyenek.

A nemzetközi trendek az elmúlt években egyértelműen a növényi alapú étrend, és ezzel összefüggésben a növényi eredetű élelmiszerek forgalmának a megerősödését hozták világszerte. A várakozások szerint ez a folyamat  2024-ben is folytatódni fog, ám a 3D-s hús és haltermékek kapcsán felmerül a kérdés: miként illeszkedik mindez a növényi alapú étrend mozgatórúgójának számító egészségtudatos táplálkozásba?

Hibrid termékek kerülhetnek piacra

A Steakholder Foods bejelentése szerint az új termékük a jövőben akár „angolnasejteket is tartalmazhat", ám a jelenlegi, növényi alapanyagokkal nyomtatott változat „precíziós rétegezettsége" is pontosan visszaadja az angolnahús textúráját.

A Steakholder Foods bejelentése a nagy áttörésről felveti a kérdést, hogy  az élelmiszeripar ezen innovációja elhozza-e a 3D nyomtatással készült hibrid termékek ízlelgetését is?