Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete honlapján pénteken közzétett adatok alapján kiderült, hogy júniushoz képest ismét nőtt az élelmiszerek világpiaci ára júliusban.

"A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag - növényi olajok, gabonatermények, húsfélék, tejtermékek és cukor - nemzetközi piaci árát veszi figyelembe."

1,3 százalékos emelkedés

A nemzetközi élelmiszer-nyersanyagára irányadó átfogó árindexe júliusban 123,9 pont lett, ami 1,5 pont emelkedést jelent júniushoz képest. Ez 1,3 százalékos növekedést jelent, bár még így is elmaradt a 16,6 pontos és 11,8 százalékos 2022-es júliusi adatoktól - írja az MTI.

Az átfogó mutató júliusi emelkedését a növényi olajok igen erős drágulása okozta, eközben azonban a cukor, a gabonafélék, valamint a tejtermékek nemzetközi ára, illetve a húsárindex is csökkenő tendenciát mutatott.

Csökkenő gabonaárak

A FAO gabonaárindex júliusban átlagosan 0,7 ponttal, tehát 0,5 százalékkal alacsonyabb a júniusinál és 21,3 ponttal, azaz 14,5 százalékkal marad el a 2022-es adatokhoz képest. A havi összevetésben a búza és a rizs világpiaci ára emelkedett, a kukorica viszont tovább csökkent. A nemzetközi búzaárak 1,6 százalékkal emelkedtek, ami meglepő, tekintve, hogy az utóbbi kilenc hónapban nem ez volt a tendencia. Ennek oka elsősorban az ukrajnai export bizonytalansága.

A olajárak alakulása

A növényiolaj-árindex júliusban átlagosan 14 pontos emelkedést hozott az előző hónaphoz képest, ami 12,1 százalékos növekedést jelent. Az index hét hónap csökkenést követően most emelkedett először. A mostani jelentős növekedést a napraforgó-, a repce-, a pálma- és a szójaolaj magasabb világpiaci jegyzései okozták.

Olcsóbb tejtermékek és húsok

Júliusban a tejtermékek árindexe bár alig 0,5 ponttal, de alacsonyabb lett, mint júniusban volt. Ez 0,4 százalékos csökkenést jelent júniushoz képest és több mint 20 százalékos esést a tavaly júliusi számokhoz viszonyítva. A mutató mostani gyengülését főként a nemzetközi sovány tejpor- és vajárak esése okozta, eközben a sajt és a teljes tejport ismét drágult.

A FAO húsárindexe szintén csökkenést mutatott júniushoz képest. Itt 0,4 pontos, azaz 0,3 százalékos esést jelentettek be. Bár a múlt hónapban emelkedett a szarvasmarha- és a sertéshús nemzetközi ára, ehhez képest mind a juhhús, mind a baromfi ára csökkenő tendenciát mutatott. Tavaly júliushoz képest a húsárindex 5,1 százalékkal csökkent.

A nemzetközi sovány tejpor- és vajárak esése hatással volt a tejtermékek árára - fotó: pexels.com

A cukor árainak alakulása

A cukorárindex átlagosan 146,3 pont volt az előző hónapban, ami 5,9 pontos és 3,9 százalékos csökkenést jelent júniushoz képest. Ez már a második visszaesés négy egymást követő havi emelkedés után. A cukor ára ebben az évben 33,4 ponttal, azaz 29,4 százalékkal volt magasabb, mint tavaly júliusban.

Összességében tavaly a FAO átlagos élelmiszer-árindexe 143,7 pont volt, 18 ponttal, tehát 14,3 százalékkal magasabb, mint 2021-ben.