Az Európai Unióban egyre nagyobb területen folyik ökológiai gazdálkodás. Míg 2020-ban még "csak" 14,7 millió hektáron, addig 2021-ben már 15,9 millió hektáron folyt ilyen gazdálkodás. Ez nagyjából 10 százalékát teszi ki az EU teljes mezőgazdasági hasznosítású területeinek, ami jelentős változás az elmúlt évtizedekhez képest.

Nőtt a kereslet

Az Eurostat elemzéséből kiderül, hogy 2012 és 2021 között az Európai Unió szinte minden tagállamában növekedett az ökológiai gazdálkodásra használt területek aránya. A növekedés hátterében egyértelműen a BIO élelmiszerek iránti megemelkedett kereslet áll.

A biogazdálkodással művelt területek aránya Svédországban, Észtországban és Ausztriában a legmagasabb, legalábbis a teljes mezőgazdasági hasznosítású területeket alapjául véve. Ezekben az országokban minimum elérte, de van, ahol meg is haladta a 20 százalékot. A legalacsonyabb arány az EU-n belül Bulgáriában és Máltán volt. Ezekben az országokban az ökológiai gazdálkodásra használt területek alig érik el az 5 százalékot.

Több mint 1 millió hektáros növekedés

Az adatokból jól látszik, hogy a teljes biogazdálkodással művelt területek becsült nagysága 2020-as 14,7 millióról, 2021-re 15,9 millió hektárra növekedett. Kiderült az is, hogy 2012 és 2021 között 6,5 millió hektárral, azaz 68 százalékkal nőtt a területek aránya. A növekedés Portugáliában és Horvátországban volt a legnagyobb mértékű, mind a két országban több mint 280 százalékról beszélünk. De Franciaországban, Romániában és persze itthon (+125%) is jelentős volt a bővülés - írja a Termékmix.

Nem panaszkodhatnak Portugáliában, Finnországban, Olaszországban, Csehországban, Dániában, de még Spanyolországban és Görögországban sem, ahol az arány 2021-ben meghaladta a 10 százalékot. Hozzá kell tenni, hogy a biogazdálkodás aránya két évvel ezelőtt hat tagállamban is 5 százalék alatt volt.

Gabonafélék ökológiai termelése

2021-ben a gabonafélék ökológiai termelése a teljes gabonatermelés 6,2 százalékát tette ki Svédországban, míg Észtországban ez az arány 5,5 százalék. Magyarországon ez a szám még az egy százalékot sem éri el. Ami pedig a bio zöldségtermesztést illeti, a teljes zöldségtermesztésen belül az uniós tagállamok között Svédországban volt a legnagyobb, ahol az arány elérte a 17,7 százalékot. Őket a németek követik 11,2 százalékkal, valamint a hollandok 5,4 százalékkal. Magyarország itt egy kicsit előkelőbb helyen áll, hiszen az 1,5 százalékos aránnyal a középmezőnybe kerültünk.

Az állattenyésztésben is jó helyzet - fotó: pexels.com

Ökológiai állattenyésztés

Az állattenyésztésben szintén nőtt az ökológiai módszerekkel tartott állatok száma. 2021-ben az EU-ban 75,7 millió szarvasmarhából 5 millió szarvasmarház neveltek ilyen megoldással. Ami a juhokat és a kecskéket illeti, itt több mint egyharmadukat nevelték ökológiai módszerekkel Lettországban és Ausztriában. A tejelő tehenek esetében Görögországban volt a legmagasabb az arány, ahol 23 százalékukat részesítették ökológiai tartásban. Őket Ausztria és Svédország követi.