Az egyetlen üzemben maradt gázkompresszoregység javítása miatt augusztus 31-én, moszkvai idő szerint hajnali négy órától szeptember 3-án négy óráig szünetel a gázszállítás az Északi Áramlaton keresztül -  írja az index.hu


Július vége óta csak húsz százalékban üzemelt

6 százalékkal emelkedett a vállalat részvényárfolyama, miután a vállalat megerősítette a gázszállítások felfüggesztését. A TASZSZ jelentése szerint, amint a munkálatok befejeződnek és műszaki hiba nem észlelhető az egységben, napi 33 millió köbméterre áll vissza a gázszállítás.

Az Északi Áramlat gázvezeték több gázturbina leállása miatt a maximális kapacitásának csak a töredékén, mintegy 20 százalékán üzemel július 27-e óta.

földgáz

A Kreml gondoskodott arról, hogy a gáz ára döbbenetesen magas legyen – fotó: pixabay.com

Karbantartás miatt már volt leállás

Legutóbb karbantartás miatt júliusban volt egy kéthetes leállítási szünet, amikor a lezárás  fennakadásokat okozott Európa gázellátásában, a Gazprom pedig már akkor arra hivatkozott, hogy további kompresszorokat is meg kell majd javítani.

Az EU-s vezetők tartanak attól, hogy Oroszország teljesen leállítja a földgáz szállítását a téli fűtési szezonban. Ezért az esetleges gázhiány kialakulása miatt az EU-tagállamok július végén egy meggyengített vészhelyzeti tervet hagytak jóvá. Ez azt jelenti, hogy ellátási vészhelyzet esetén kötelező érvényűvé lehetne tenni a megszorításokat.

Abban is megállapodtak, hogy ez alól számos országot és iparágat mentesítenek, miután egyes kormányok ellenálltak az EU eredeti azon javaslatának, amely minden országra kötelező érvényű 15 százalékos csökkentést írt elő.

Egekbe szöktek a gázárak

Jelenleg nem csak az a kérdés Európa számára, hogy egyáltalán lesz-e megfelelő mennyiségű gáz, a Kreml gondoskodott arról is, hogy az ára is döbbenetesen magas legyen. Az orosz Biztonsági Tanács alelnöke, Dmitrij Medvegyev, aTelegram-csatornáján írt arról, hogy az európai gázárak  elérhetik az ötezer eurót év vége előtt.

A Gazprom augusztus tizenhatodikán közölte, hogy az európai gázárak további hatvan százalékkal, ezer köbméterenként több mint négyezer dollárra emelkedhetnek télen, ugyanis a nyugati szankciók hatására tovább csökkent a vállalat saját exportja és termelése.