A portál értesülései szerint az új borona alternatívát kínál a gyomirtó szerek alkalmazásával szemben, melyek egyre súlyosabb problémákat vetnek fel. Ez előtérbe állítja a gyomirtás mechanikus módszereit és eszközeit, amelyek közé a nemrég bevezetett, ígéretesnek mutatkozó „okos” borona is tartozik.

Ez a borona a sorközökben úgynevezett „lúdtalp” késekkel lazítja a talajt, kiemeli és nagyrészt földdel takarja be a gyomokat. A siker azonban nagyban függ a főnövény állapotától, a gyomok állományától és fejlettségi stádiumától, valamint az éghajlattól és a talaj típusától is.

boronálás

A nedves és kötött talajokon a borona munkája kevésbé eredményes (a kép illusztráció) – fotó: MTI/H. Szabó Sándor

A könnyű és laza talajok – főleg napos, száraz időben és a gyomok fejlődésének kezdetén – ideális terepet képeznek a boronás gyomirtáshoz. A művelet lényeges eleme a fogak, illetve a kések megfelelő szögben történő beállítása, hogy a gyomok kiemelése és földdel takarása biztosítva legyen. A fogak beállítása mellett a munkasebességet is a fő kultúrának megfelelően kell meghatározni.

Az őszi gabonák kora tavasszal történő megmunkálása esetén különös figyelmet kell fordítani arra, hogy a fogak és a kések a lehető legkevésbé sértsék a főnövényeket, és a legkisebb fizikai stresszt váltsák ki. Nedves és kötött talajon a borona munkája kevésbé eredményes, és a gyomoknak nagyobb esélye van a túlélésre.

Az „okos” borona hatékonyságának mérésére a „WSC” mutatót használják, amely közvetlenül a művelés után talajjal takart gyomok arányát jelzi.