Oroszország önellátottsági foka almából az 50 százalékot sem éri el, vagyis a lakossági fogyasztásnak több mint felét importból kell beszerezni annak ellenére, hogy az ország belső termelése a legutóbbi 8 év alatt 0,8 millió tonnáról 1,8 millió tonnára nőtt, és a gyümölcstermő területek több mint felét az almáskertek teszik ki – írja az agrovesti.net orosz hírportál.

Az orosz kormány komoly támogatást nyújt a nagyüzemi ültetvények telepítéséhez és arányának növeléséhez, mivel az éves termés mintegy 40 százalékát még mindig a kiskertek adják. A fogyasztásból hiányzó mennyiséget azonban még a néhány éve a Krím-félszigeten létesített ültetvények sem tudják egyhamar pótolni, bár ott az almatermés az utóbbi öt év alatt a kétszeresére nőtt, és az ország déli körzetei kedvező feltételeket nyújthatnak a termesztéshez. Így az oroszok az elmúlt évben 6,4 millió tonna különböző fajú gyümölcsöt voltak kénytelenek külföldről beszerezni.

alma

Oroszország önellátottsági foka almából az 50 százalékot sem éri el – fotó: Pixabay

Almából a főbb beszállító országokat Moldova, Szerbia és Azerbajdzsán képezi. A termelés gyors felfuttatását akadályozza az orosz almáskertek alacsony átlagtermése, amely az orosz ültetvényekben jelenleg hektáronként 9 tonna körül mozog, miközben a nagy almatermesztő országok (Olaszország, Franciaország) az 50 tonnás termést is elérik.

Az orosz állami vezetés azonban azt az ambiciózus tervet tűzte ki, hogy – 65-70 ezer hektár intenzív művelésű ültetvény létesítésével, illetve termőre fordulásával – négy éven belül sikerül elérnie az évenkénti 3,0 millió tonnás almatermést (a jelenlegi 1,8 millió tonnával szemben).

Bár az oroszok hivatalból tiltják az európai alma importját, de (lengyel mintára) bizonyos ellátó központokkal meg lehetne egyezni az magyar almafelesleg egy részének elhelyezéséről.