A GKI konjunktúraindexe idén márciusban a tavaly késő tavaszi szintjére esett vissza, ami elsősorban a fogyasztói bizalmi index romlásának következménye; az üzleti várakozások csak az iparban és a szolgáltató szektorban lettek rosszabbak, az építőiparban és a kereskedelemben nem – közölte a GKI Gazdaságkutató.

Minden ágazatra jellemző, hogy a magyar gazdaság helyzetének megítélése a Covid-járvány megjelenésekor tapasztalt, drámai mértékben lett pesszimistább márciusban, de a cégek a maguk helyzetén ezt még alig érzékelik.

A GKI-nak az EU támogatásával készített felmérése szerint a GKI konjunktúraindex értéke az előző havi mínusz 0,5 pontról márciusban mínusz 5,5 pontra romlott. Az üzleti bizalmi index értéke 5,3 pontról 2,4 pontra csökkent, a fogyasztói bizalmi index a februárban mért mínusz 17,0 pontról mínusz 28,0 pontra romlott.

Erősödött a beruházási szándék az iparban, de romlott a rendelésállomány

Az ipari bizalmi index márciusban ismét csökkent, tavaly nyári szintjére került. Romlott a rendelésállomány, ezen belül az export, továbbá a termelési kilátások és az elmúlt időszaki termelés megítélése, csak a készleteké javult kissé. A beruházási szándék viszont erősödött.

Az építőipari bizalmi index december óta szinte változatlan. Márciusban a magasépítők kilátásai az előző hónaphoz képest javultak, a mélyépítőké romlottak; ez utóbbi szektor lényegesen pesszimistább. Az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettség márciusban minimálisan javult, a rendelésállomány értékelése nem változott.

A kereskedelmi bizalmi index a februári gyengülésnél kissé nagyobb mértékben emelkedett. Az eladási pozíció megítélése kis mértékben javult, míg a rendeléseké és a készletszinté romlott. A szolgáltatói bizalmi index márciusban kissé csökkent, de nem esett vissza a januári szintre. Az üzletmenet és a várható forgalom megítélése egyaránt rosszabb lett.

zöldségek a boltban

Három hónapos javulás után márciusban egy évvel ezelőtti értékére zuhant vissza a GKI fogyasztói bizalmi indexe – Fotó: Envato

A kereskedelemben és az építőiparban erősödött a foglalkoztatási szándék, de a lakosság tart a munkanélküliségtől

Márciusban az üzleti szféra foglalkoztatási hajlandósága némileg csökkent, ez az iparvállalatok visszafogottabb létszámbővítési elképzeléseinek következménye. A kereskedelemben és az építőiparban még erősödött is a foglalkoztatási szándék.

A lakosság munkanélküliségtől való félelme több hónapos javulás után már februárban erősödni kezdett, ez márciusban kisebb mértékben, de folytatódott.

A vállalkozások és a fogyasztók is pesszimisták

A cégek áremelési törekvése jelentősen tovább erősödött, több mint 50 százalékuk erre készül, a kereskedelemben 70 százalékuk. Nagyon jelentősen erősödött a fogyasztók inflációs várakozása is.

A magyar gazdaság jövőbeli helyzetét a vállalatok eddig is nagyon pesszimistán látták, ennek mértéke két hónapos enyhülés után márciusban drámaian megugrott, főleg az iparban, legkevésbé a kereskedelemben és az építőiparban.

A lakosság véleménye is látványosan pesszimistább lett.

Három hónapos javulás után márciusban egy évvel ezelőtti értékére zuhant vissza a GKI fogyasztói bizalmi indexe. Az emberek az elmúlt hónapokban legkedvezőbben saját várható pénzügyi helyzetükről vélekedtek, februárban ráadásul valóságos "pénzeső" zúdult rájuk. Így nem csoda, hogy a lakosság márciusban az előző havinál kissé jobbnak érezte jelenlegi anyagi helyzetét. Ugyanakkor várható pénzügyi helyzetüket kifejezetten romlónak gondolták. A fogyasztók a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek jelenlegi és még inkább egy éven belüli vásárlási lehetőségét egyaránt markánsan romlónak érzékelték – közölte a GKI.

Inflációs nyomás, háború

A fogyasztók számára az egyik legkézzelfoghatóbb gazdasági mutató talán az infláció mértéke, mely a háborús konfliktus kirobbanása előtt is meglehetősen magas volt. Decemberben írtunk arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank előrejelzése szerint 2022 középéig 6 százalékig emelkedhet az infláció, majd azt követően várhatóan csökkeni fog. Akkor azt mondták az elemzők, hogy a kilátásokat leginkább az energiaárak emelkedése határozza meg, ami a koronavírus-járvány egyik szövődménye. A gáz és az áram ára történelmi magasságokba emelkedett. 2022-re ezeken a piacokon megnyugvást prognosztizáltak az elemezők.

Az élelmiszerárak növekedése miatt 2022 február 1-től élelmiszerástop lépett életbe, a kristálycukor, a búzafinomliszt, a napraforgó-étolaj, a sertéscomb, a csirkemell és a 2,8 százalékos tehéntej  esetében az árat vissza kell vinni arra a szintre, ahol a múlt év október 15-én állt. Mindeközben az üzemanyagárstop is érvényben maradt 2021 november 15-től kezdődően 2022 május 15-ig. Ezekkel az intézkedésekkel kapcsolatban az egyik lényeges remény az volt, hogy szerepük lehet az infláció csökkentésében.

tojás

55 forintig emelkedhet a tojás fogyasztói átlagára, melynek oka az import csökkenése és a madárinfluenza – Fotó: Pixabay

2022. február 24-én azonban kitört ukrán-orosz háború, amely úgy tűnik, hogy teljesen felborította a világpiacot, néhány hír azzal kapcsolatban, hogy mi és hogyan változott az elmúlt hetekben:

  • A kőolaj ára március elején 13 éves csúcsra ért.
  • 1000 forintig emelkedhet az étolaj ára: Ukrajna a világ legnagyobb napraforgó-étolajelőállítója, és a háború miatt akadoznak a szállítások.
  • Megdrágulhat a sertéshús az árstop után, nőnek a felvásárlási árak.
  • 55 forintig emelkedhet a tojás fogyasztói átlagára, melynek oka az import csökkenése és a madárinfluenza.
  • A 400 forintot is elérte az euróárfolyam márciusban.
  • A terményárak soha nem látott szintre emelkedtek, múlt héten a repce ára átlépte az 1000 eurós lélektani határt (tonnánként).

Hol tart jelenleg az infláció?

Az MNB múlt csütörtöki, MTI-n megjelent nyilatkozata szerint főképp külső tényezők fűtik az infláció emelkedését, amely idén elérheti a 7,5-9,8 százalékot.

Az orosz-ukrán háború kitörése újabb impulzus az inflációra a gazdasági újranyitás, az energiaárak emelkedése és az élelmiszerárak növekedése után, így az inflációs toleranciasáv elérése későbbre, 2023-ra tolódik.

Az MNB igazgatója jelezte, hogy rövid távon Magyarországon az infláció gyorsulása várható, a csökkenés az év vége felé kezdődhet meg. Ugyanakkor azt is megemlítette, hogy az infláció alakulásában felfelé mutató kockázatok figyelhetők meg.

Rámutatott: az év elejei átárazások nemzetközi szinten a szokásosnál magasabbak voltak; Magyarországon a normál piaci átárazásnak a kétszerezét-háromszorosát lehetett tapasztalni.
Hangsúlyozta, hogy további inflációs hatásokkal kell számolni nemzetközi szinten a nyersanyagárak emelkedése miatt;

a gázárak például 2022 elejére 522 százalékkal emelkedtek 2016-2019-hez képest.

Oroszország és Ukrajna szerepe a világexportban

Oroszország és Ukrajna súlya a világexportban bizonyos kritikus tényezőkből jelentős, így a világjárvány után megjelent kínálati súrlódások várhatóan tovább fokozódnak a háború miatt.

A palládium, a szén, a kőolaj és a kénszármazékok világexportjában Oroszország részesedése kétszámjegyű, de a háborúban álló országok adják a búza és árpa világexportjának negyedét, a kukoricakivitelnél pedig 16 százalék körül van ez az arány – fejtette ki az MNB igazgatója.

Elmondta azt is, hogy az értékláncok súrlódásai a gazdaságok teljesítményére is fékezően hatnak várhatóan, elsősorban idén.

Balatoni András felidézte, hogy a háború előtt akár 6 százalékos gazdasági dinamikára is lehetett számítani Magyarországon erre az évre, prognózisát az MNB ugyanakkor legújabb jelentésében 2,5-4,5 százalékra mérsékelte.