Visszatért a termesztési kedv a kukoricával szemben a tavaszi, kimondottan csapadékos időszak hatására, elsősorban azokon a helyeken, ahol tavasszal a talajok feltöltődtek kellő csapadékkal. Ide a nyári aszály csak később érkezett meg, emiatt jobbak lesznek az eredmények, főleg a Hajdúságban, vagy a Dunántúlon. A Dél-Alföldön azonban vannak olyan területek, ahol kritikusan gyenge termésre lehet számítani, ami joggal vetheti fel a kérdést, hogy érdemes-e egyáltalán kukoricát termeszteni?

kukorica

A gazdaságok életképességének a fenntartása érdekében öt-hat tonna termésre lenne szükség ahhoz, hogy ez a növény ne okozzon veszteséget – fotó: pixabay.com

A Dél-Alföldön alacsony eredményt hozhat a kukoricatermés: kicsik a csövek és a szemek. Amíg korábban a kukorica vetésénél a humusztartalom és a vízháztartás volt a legfőbb szempont, most ilyen tényezőkkel már nem lehet találkozni.

Öntözetlen körülmények között két-három tonna körül alakul a termés, öntözöttnél ennek a többszöröse. Emiatt sokan meggondolják, hogy számításba jöhet-e a kukorica vetése, amelynek minden évben csökken a termőterülete.

A novenyvedoszer.hu által korábban megkérdezett szakértők, – Sándorfy András, Kulik Zoltán, vagy Petőházi Tamás – egybehangzó véleménye szerint ez a jelenség nem áll meg a Dél-Alföldön, hanem tovább terjed az ország más térségeire, emiatt el kell gondolkodni a biztonságos termesztés feltételeinek a megteremtésén, ha ragaszkodni akarunk ehhez az alapnövényünkhöz.


A legfrissebb tapasztalatokról Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke elmondta, hogy amíg az uniós csatlakozás időszakában 1,2 millió hektáron termesztettünk kukoricát, az idén csak 870 ezer hektáron vetettünk, de a nyári aszály – a napraforgó mellett – a kukoricát jobban megviselte, ezért nagyon sok helyen valóban elgondolkodnak arról, hogy szabad-e, érdemes-e a továbbiakban ezt a növényt termeszteni.

A kukoricatermesztés költségei köztudottan magasak: most akár már félmillió forintba is kerülhet egyetlen hektár termesztése, ami pár éve még ennek a fele volt, de ahhoz, hogy kifizetődő legyen, a továbbiakban ekkora összeggel kell számolni.

A gazdaságok életképességének a fenntartása érdekében öt-hat tonna termésre lenne szükség ahhoz, hogy ez a növény ne okozzon veszteséget.

Magyarországon egy átlagos évben  8 millió tonna kukoricának kellene teremnie, de 2022-ben ez 2,3 millió tonna volt, az elmúlt 100 év legnagyobb aszálya miatt.

Akkor nagyon komoly importra szorult az ország, de ennél most szerencsére jobb a helyzet. Az öntözésnek kiemelt jelentősége van – most a hazai kukoricaföldek alig 2 százalékát öntözik, ezért ha valóban öntözni tudnánk, akkor nem lenne álom a 9 millió tonna kukorica megtermelése Magyarországon – írja a novenyvedoszer.hu.