A Földügyek Agroinform webinárium visszanézhető:
Várszegi Gábor, a Nébih Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóságának igazgatója az alábbi kérdéseket válaszolta meg élőben a rendezvényen:
A nitrát adatszolgáltatás hogyan történik az e-naplóban?
Jelenleg a jogszabály még azt mondja ki, hogy a nitrátadatszolgáltatást formanyomtatványon kell megtenni (ÁNYK), hamarosan megjelenik ezzel kapcsolatban a jogszabály-módosítás. mert gyakorlatban már csak az elektronikus gazdálkodási naplót kell vezetni, amely több adatszolgáltatást foglal magában, köztük a nitrátjelentést is.
Vannak olyan gazdálkodók, akiknek csak a nitrátérzékeny terület miatt kell felvezetni a gazdálkodási naplót. Értelemszerűen, ha AKG, AÖP vagy ÖKO támogatást vesz igénybe a gazdálkodó, akkor a teljes gazdálkodási naplót kell vezetnie a teljes területre vonatkozóan.
A csak nitrátérzékeny területek miatt gazdálkodási napló vezetésére kötelezett gazdálkodók esetén elég március 31-ig feltölteni az adatokat. Egyéb esetben pedig ugyanúgy a január 31-i határidő érvényes.
Mikor lesz módosítási lehetőség az eGN-ben?
Várhatóan januárra készül el az a fejlesztés, ami lehetővé teszi a gazdálkodási naplóban a felvitt adatok módosítását. Jelenleg csak úgy lehet módosítani, hogy az adott sort kitöröljük. Ha ez egy művelet, akkor nem jelent nagy problémát, ha a hiba táblaszinten történt, akkor az azt jelenti, hogy ki kell a táblát törölni minden egyéb adattal együtt. Ez jelentős többletteher, az új módszer azt eredményezi majd, hogy a cellák jelentős részénél lehetőség lesz csak az adott cella módosítására véglegesítés után is. (Azon cellák esetében ez nem lesz lehetséges, amelyek más adatokra épülnek logikailag.)
Érdemes várni a javításokkal addig, amíg élesedik a cellánkénti törlés lehetősége, várhatóan januárban kerül erre sor.
|
Növényvédelmi megfigyelést minden esetben fel kell tölteni?
A növényvédelmi megfigyelés rögzítését az AKG és az ÖKO program írta elő eredetileg. Azzal, hogy az AÖP a teljes gazdaságra vonatkozik elektronikus gazdálkodási napló vezetésének kötelezettsége mellett, az AÖP-ben, valamint bizonyos kertészeti és borszőlő ültetvényt érintő támogatásban résztvevők számára is kötelezettség a növényvédelmi megfigyelés dokumentálása.
Továbbá amennyiben kizárólag permetezési napló vezetési kötelezettsége van egy gazdálkodónak, akkor is van lehetőség a megfigyelés rögzítésére a gazdaság azon területeire, amelyen a megfigyelés alapján növényvédelmi kezelés szükséges, de ezen esetben a megfigyelések elektronikus rendszerbe történő rögzítése nem kötelező.
Hogy pontosan mely támogatások esetén kell vezetni a növényvédelmi megfigyelés adatlapot, a Nébih honlapján megtalálható kitöltési útmutató részletezi.
A betakarítás utáni zöldítést főnövényként kell felvinni a naplóba?
Nem, a rendszerben van lehetőség másodvetés rögzítésére. A főnövény után egy zöldítő keverék elvetése az adott gazdálkodási év másodvetésének számít. Ebből kifolyólag lesznek olyan területek, ahol december 31-ét követően még 2023-as táblákon növénykultúrák vannak fent. Ezek betakarítását, kaszálását majd 2024-ben kell rögzíteni, amikor megtörténtek ezek a műveletek.
Amennyiben tavaszi vetésű növény talajelőkészítése, tápanyag-utánpótlása miatt megnyitom a 2024-es naplót, meg kell adnom a leendő főnövényt?
Egy 2024-es naplóban a tavaszi vetésű növényhez elkezdem idén ősszel az agrotechnikai műveleteket rögzíteni. Ezt csak úgy tudom megtenni, ha megadok egy hasznosítást, hiszen a művelet egy hasznosítási szintnél alacsonyabb hierarchiai fokon van. Előfordulhat, akár egy nem várt esemény vagy bármi más miatt, hogy tavaszra, már más növénykultúra van a területen. Ez nem jelent gondot, le kell zárni ezt a hasznosítást, és új hasznosítást kell felvenni. Amikor az új kultúrát elvetjük, akkor kell felvenni az új hasznosítást, és ehhez lehet rögzíteni a műveleteket a továbbiakban.
Nagyon sok kijuttatott anyag nem található a rendszerben. Csak azokat rögzítsük, amelyek megtalálhatóak a rendszerben?
Egy EU-s irányelv alapján a CE termésnövelő anyagokhoz nem kapcsolódhat bejelentési kötelezettség az unióban (korábban EK műtrágyáknak neveztük ezeket az anyagokat). Ennek oka összetett.
Az engedélyezés, ha bármely EU tagállamban megtörténik, az az egész Európai Unióban érvényes. Az egyes tagállamok hatóságai viszont nem látják pontosan, hogy milyen CE termésnövelő anyagok vannak forgalomban, ezért ez a lista sosem vélik teljessé. Sőt, a gyártó eldöntheti, hogy a termékét engedélyzteti vagy CE minősítéssel hozza be egy-egy tagállamba, emiatt sem egzakt a rendszer.
Az a megoldás született, hogy "Egyéb" címszó alatt fel lehet vinni azokat a termésnövelő anyagokat (és növényvédő szereket), amelyeket nem találnak a gazdálkodók a rendszerben.
A nagyszámú termőhely okán nehéz a keresés, például műveletek másolása, rendezése során. Terveznek-e a keresési funkciót például táblasorszámra?
Most is van lehetőség keresésre azáltal, hogy a táblaösszesítő táblázat fejlécében a nyílra kattintva sorba rendezhetőek a tételek, de természetesen 100 darab feletti táblánál ez nem nagy segítség. Készül a kereső.
Táblaazonosító, növénykultúra és más adatok alapján is lehet majd keresni. Hamarosan élesedik ez a funkció.
A Nébih honlapján található GYIK-ban további hasznos kérdések és válaszok olvashatóak.
Az alábbiakban a Nébih Youtube csatornáján közzétett szemléltető videókból lehet válogatni:
Indexkép: Agroinform