Univerzális megoldások természetesen nincsenek, cikkünk azoknak szól, akik eddig csak a legminimálisabb energiát fektették bele a telek gondozásába, most viszont elgondolkodtak azon, hogy a magas élelmiszer- és rezsiárak miatt érdemes lenne jobban kiaknázni egy vidéki porta adta lehetőségeket.

Házikert

Bár szép a gondozott gyep, amikor több ezer forintot kell kiadni egy kis zöldségért és gyümölcsért, érdemes inkább hasznát venni a területenek. Természetesen hipp-hopp nem lehet termőre fordítani egy ifjú barackfát, de azért vannak viszonylag rövid időtávban is betervezhető lépések, főleg a zöldségtermesztésben.

A legkönnyebben termeszthető zöldségek:

  • zöldborsó (vetés márciusban),
  • saláta (vetés február-márciusban),
  • cukkini (vetés májusban, de még akár most is érdemes lehet!),
  • burgonya (ültetés március-május között),
  • paradicsom és paprika (palántázás májusban, és most sem esélytelen a siker. A paradicsompalántázásáról éppen most írtunk.)

ásás

Eljött az ideje, hogy ne csak fű legyen a kertben – Fotó: Shutterstock

Ezeket a zöldségeket még nem késő elvetned!

Részletesen írtunk a munka- és költségtakarékos kert gondozásáról ezekben a cikkekinkben:

Kiskertet szeretnék, de nincs rá időm!

3 kifogás, ami miatt nem vágsz bele a kertészkedésbe

Ha pedig a lehető legtöbb információval szeretnél rendelkezni, kövesd Házikert rovatunkat, ahol naponta több cikkel igyeszünk támogatni azokat, akik a házikertben tevékenykednek.


Víz nélkül nem megy

A növények víz nélkül természetesen nem fognak menni semmire, és sajnos az idén olyan mértékű aszállyal kell szembenézni, amire szinte alig volt példa a korábbi évtizedekben. Van lehetőség természetesen öntözőkút kialakítására, és bár könnyítettek valamelyest a mezőgazdasági célú öntözőkutak létesítésének szabályain, ettől még nem lett olcsó és gyors a folyamat. Az engedélyeztetés/bejelentés lépéseiről ITT írtunk.

Szintén hasznos információkat talász itt: Biztosan olcsó és gyorsan megtérülő befektetés a saját kút? Mutatjuk, hogy mi az, amit a saját kútról, kútfúrásról tudni érdemes.

Ami viszont olcsó és működőképes: bár alig van csapadék, néha mégis lezúdul egyszerre 30 mm, ezt ne hagyjuk veszni, gyűjtsük össze! Tippjeinket ITT találod.

Állattartás

Az állattartás már nagyobb felelősség, mint a zöldségeskert, de azért sok fokozata létezik. A baromfitartáshoz a takarmány után talán a legfontosabb a kerítéssel jól elzárt terület. A háztáji baromfitartásról ebben a cikkünkben írtunk.

A nyúltartás az egyik legkönnyebben megvalósítható formája az állattartásnak, főleg, ha van nagy füves területünk. A nyári fűnyírás alkalmával összegyűlő szénát száraz helyen tárolva sokáig elegendő takarmányt tudunk biztosítani néhány nyúlnak.

Nyulat tenyészteni jó!

7 ok, amiért neked is nyulakat kellene tartanod

Nincs több mentség: még 5 kitűnő ok a nyúltartásra

Nézz be az Agroinform nyúltenyésztés fórumába!

Nehezebb vizekre evezve: a sertéstartás komolyabb feladat. A mangalica viszont az a fajta, amelyik akár a kert végében is tartható (kerítve!). Nem igényel sok pátyolgatást, viszont cserébe sokkal lassabban éri el a vágósúlyt, mint például magyar nagyfehér sertés. Mindenesetre háztáji tartásra kifejezetten alkalmas.

baromfi

Az állattartáson is érdemes elgondolkodni – Fotó: Shutterstock

Tárolókapacitás

Ha komolyabban belefogunk a kertészkedésbe és az állattartásba, akkor arra is érdemes gondolni, hogy a megtermelt zöldségeket, húsféléket tárolni kell valahol. Egy jó kamra nélkül nem igazi a vidéki porta. Amire leginkább szükség lesz:

  • fagymentes, de hideg, sötétíthető helyiség a krumpli, a hagyma, gyökérzöldségek tárolásához, szintén hasonló paraméterekkel rendelkező helyet igényelnek a füstölt húsok;
  • egy méretes hűtőláda, amelyben rengeteg zöldséget lehet tárolni, de aki nem jeleskedik a befőzés tudományában, a paradicsomlevet, vagy akár szörpöket is tárolhat fagyasztva ásványvizes palackokban;
  • sok polc azoknak, akik viszont befőznének. A befőzésről olvasd el EZT a cikkünket.

Energia

Az energiaforrásaink nagy részéről lehetetlen lemondani, üzemanyag, áram és gáz nélkül mire mennénk? És bár ezekhez az energiaforrásokhoz egyelőre csökkentett áron jutunk hozzá (még az áramhoz és a gázhoz is, itt van a legújabb matek a számoláshoz), de mivel napi szinten beszédtéma, hogy van-e benzin, mennyibe fog kerülni a rezsicsökkentett és a lakossági piaci árú villany és gáz, így adódik a kérdés: van-e a más megoldás?

A gázolajra és a benzinre nincs.

A villamosáramra van, például a napelem. Viszont a rezsicsökkentés szabályainak változásával kapcsolatos bejelentések után megrohamozták az emberek a napelemes cégeket az ajánlatkérésekkel, valószínűleg nem fognak tudnak kiszolgálni rövid időn belül mindenkit ezek a vállalkozások, aki lépni szeretne, mihamarabb tegyen egy próbát. Mutatunk egy példát egy frissen kért napelemajánlatra: egy 380 kWh fogyasztású háztartás 4 millió forintos árajánlatot kapott a kivitelezésre (ez jelentős mértékben felül van tervezve, a későbbi fogyasztásnövekedést is figyelmebe veszi egy várható elektromos autó beszerzése miatt).

A gáz kiváltására is van lehetőség, de nem mondhatni, hogy egy-két lépésben menni fog például egy fatüzelésű kazán (energiatakarékos megoldás a faelgázosító kazán) és a hozzá való, száraz fa beszerzése. Ha gázzal fűtünk, akkor bizony komoly átalakításra lesz szükség. Köztes megoldás lehet egy fatüzelésű kályha vagy sparhelt beüzemelése, amely bár jelentős komfortcsökkenést jelenthet a központi fűtéssel szemben, segíthet csökkenteni a gázfogyasztást.

Kézműves rezsicsökkentés: itt van az 5 pontos lista, ami segítségedre lesz a spórolásban

Kifogások?

A fentebb felsorolt lehetőségek ellen számtalan érvet fel lehet hozni. Drága a vetőmag, nincs rá időm, nem értek az állatokhoz, nem tudok kialakítani kamrát, és folytathatnánk. Most azonban minden jel szerint eljött annak az ideje, hogy aki csak tud, tegyen valamit annak érdekében, hogy az önellátásnak egy magasabb fokára lépjen. Hogy ki, mivel kezdi, az természetes az anyagi lehetőségektől, a lakóhelytől függ nagyrészt. Te mit tervezel?