A törökországi és szíriai földrengések okozta szeizmogén deformációk léptéke lokálisan a többméteres nagyságrendet is meghaladta, jócskán átlépve a hosszú távú lemeztektonikai folyamatok centiméteres felszín-deformációs nagyságrendjét, ahogyan az a Sentinel-1A műhold AZPO – azimuth pixel offset tracking – technikával feldolgozott felvételein látható – olvasható a Lechner Tudásközpont honlapján.

Február 6-án 7,8-as erősségű földrengés rázta meg Törökországot és Szíriát, hatalmas veszteségeket okozva a térségben.

A Föld litoszférája folyamatos változásban van, mára az akár évente több centimétert elérő elmozdulással járó, nagy kiterjedésű lemeztektonikai folyamatok hosszú távon végzett GNSS mérési sorozatokkal váltak kimutathatókká.


A Lechner Tudásközpont Kozmikus Geodéziai Obszervatóriuma által létrehozott és fenntartott európai szintű mozgásvizsgálati adatbázisban ezek a lemeztektonikai mozgások jó követhetőek és bemutathatóak. A most földrengéssel sújtott régió az Afrikai, Arábiai és az Eurázsiai lemez ütközőzónája, ahol évente centiméteres nagyságrendű elmozdulások zajlanak. A törészónákban azonban időnként nagyobb földrengések tapasztalhatóak a felhalmozoódó feszültség miatt, mint ahogyan most is.

A Sentinel-1A műhold AZPO (azimuth pixel offset tracking) technikával feldolgozott felvételein látható, hogy a műhold pályamenti irányú (azimuth) és az erre merőleges irányú (range) pixel-eltolódások jelentős, többméteres léptékű deformációs mezőt jeleznek a bekövetkezett földrengéssorozat helyszínén. A földrengés okozta elmozdulások számos esetben relatív értelemben a 4 métert is meghaladják.