A Hungrana Kft. a piaci igényekhez alkalmazkodva, az általa gyártott orvosi minőségű alkoholból kézfertőtlenítőszer előállításával rukkolt elő. A cég vezetője, Reng Zoltán elmondása szerint az elmúlt években folyamatosan alkalmazkodniuk kellett a megváltozott piaci környezethez. Legfőbb céljuk a kihívásokra megoldásokat találni az agrárium többi szereplőivel együttműködve.

A gyógyszerkönyvi minőségű alkoholokat is gyártó cég jelentős készleteket különít el adományozásra, így már több kórház számára juttattak el adományokat, és a környező települések polgármesteri hivatalai számára is megkezdték az ajándék fertőtlenítőszer kiszállítását. Emellett a gyár a közelmúltban adományozott 1675 darab saját gyártású, orvosi minőségű alkoholból előállított kézfertőtlenítőt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának.

„Április elején megkezdődött az idei egységes kérelmek beadása, melyben a NAK falugazdászai segítik a gazdálkodókat a járvány okozta helyzetben. Mi a Hungranánál kiemelten fontosnak tartjuk az agrárium résztvevőinek támogatását ezekben a nehéz, sok kihívással terhelt időszakban is. A megfelelő védelem érdekében fél literes kiszerelésű, a szabadegyházi gyárban előállított kézfertőtlenítőszereket adományoztunk a NAK-nak, melyet teljes egészében a falugazdászok részére juttatnak el”– mondta Reng Zoltán, a Hungrana Kft. vezérigazgatója.

Reng Zoltán

"Kézfertőtlenítőszereket adományoztunk a NAK-nak, melyet teljes egészében a falugazdászok részére juttatnak el”

A gyár alkohol üzeme eddig is teljes kihasználtsággal működött, így sajnos most sem tud többet termelni, pedig vásárlóerő lenne rá. Ám a megnövekedett belföldi kereslet és a biztos ellátás érdekében visszafogta az alkoholexportot a Hungrana Kft. is. A cégvezető kiemelten fontosnak tartja a társadalmi felelősségvállalást és az összefogást a veszélyhelyzet idején. Ennek eredményeképpen

a Hungarana Kft. egyike azon hat magyar gyártónak, akik az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) koordinálásával működik együtt a fertőtlenítőgyártásban, mely a következő hónapokban a hazai ellátást biztosítja.

A főként izocukor gyártásáról ismert kukoricafeldolgozó vállalat, a Hungrana Kft. a piaci igényekhez alkalmazkodva, az általa gyártott orvosi minőségű alkoholból kézfertőtlenítőszer előállításával rukkolt elő.A kukoricafeldolgozó üzem annak ellenére stabil szereplő maradt a cukorpiacon, hogy a 2017-es cukorkvóta eltörlésével komoly verseny indult el és több gyár nyílt meg Európában, melyek cukor előállítással kezdtek foglalkozni. A túltermelés eredményeképpen az árak lefelé tendáltak, így a piacon csak a tőkeerős cégek tudnak megmaradni.

„Ez a kisebb gyártók számára nehezebb helyzetet teremt, ők kevésbé tőkeerősek, kérdéses, meddig tudnak helyt állni a versenyben. A cukorpiaci stabilizáció még várat magára, az EU-ban a kereslet-kínálati egyensúly jól alakul, azonban ez az árakban még nem igazán látszik”– mondta Reng Zoltán.

Kérdésünkre a vezető elmondta, hogy a cég első negyedéve a terveknek megfelelően alakult, ami főként a bioetanol iránti nagy kereslet miatti relatív magas áraknak volt köszönhető, de igazából minden termékükre stabil volt a kereslet. A bioüzemanyag-felhasználás is jelentősen növekedett az év elejétől bevezetett E10 üzemanyag miatt, így az etanol iránti kereslet hazánkban is emelkedett.

„Hogy a járvány hatására mennyire fog csökkenni az üzemanyag-fogyasztás, az majd csak a jövő negyedévben mutatkozik meg, de minimális visszaeséssel számolunk”– tette hozzá a cégvezető. A nemzetközi árutőzsdén – ahol a bioetanol ára a gabonákhoz hasonlóan alakul – már látszik némi csökkenés, ami főként a kereslet csökkenésével magyarázható.
Hungrana

A Hungrana minimális keresletcsökkenéssel számol a járvány miatt

Agrárium a válság idején

Járvány ide vagy oda, a földeken már javában folynak a munkák, megkezdődött a kukorica vetése is. A sok negatív tényező mellett jó hír, hogy semmilyen komoly probléma nem tapasztalható. Olyan előfordulhat, hogy most nem azt a fajtát veti a gazdálkodó, amit előzőleg vagy amit szeretett volna, mert más alapanyaghoz jutott hozzá, de összességében az inputellátottság megfelelő, így a napokban sok helyen már meg is kezdődtek a vetések. Kukorica vetésterület tekintetében a korábbi éveknek megfelelő nagyságrenddel számol a szakma.

A Közös Agrárpolitika (KAP) kapcsán kedvező hírek láttak napvilágot a közelmúltban. Az Európai Unió Tanácsának álláspontja elfogadásra került,

így az uniós és – a V4-ek közös kezdeményezésének köszönhetően – a nemzeti támogatások a KAP átmeneti időszakában is biztosítottak lesznek.

„A KAP annak idején az Európai állampolgárok élelmezési biztonságának érdekében jött létre, azért tehát, hogy minden körülmények között tudjon működni a termelés, önellátó legyen Európa élelmiszerből és takarmányból. Ez a most meghozott döntés mintha az eredeti szándékkal lenne összhangban, ami nagyon örvendetes.

Nem szabad azonban elfeledni, hogy hosszabb távon a cél az, hogy állandó, kiszámítható támogatás nélkül is (tehát nem a bajba jutott ágazatok időnkénti megsegítésére gondolok) kell tudni működni, sőt eredményesen kell tudni gazdálkodni, hiszen a világkereskedelmi szabályoknak megfelelően más országok vagy kontinensek termelői lesznek konkurenciái a magyar gazdáknak. Ezt pedig csakis a leghatékonyabb működéssel, a legmodernebb technológiákkal lehet megvalósítani”– véli Reng Zoltán.

A világjárvány következtében át/felértékelődött a hazai mezőgazdaság és feldolgozóipar szerepe.

„Nagyon bízom benne, hogy minden fogyasztó jobban meg fogja becsülni a hazai terméket, és a boltban ahhoz nyúl majd először.

Ez számos országban így van, a tudatosság nem csak az összetevőkben, de a származási ország kiválasztásában is megmutatkozik. Több generáció sem látott még ilyen súlyos helyzetet, szinte minden iparág érintett, kisebb vagy nagyobb mértékben. De talán most mindenki látja, hogy az agrár-élelmiszeripar olyan ágazat, ahol nem engedhető meg a visszaesés vagy leállás. Azt szoktam mondani, ha minden gyár le is áll, mi leszünk az utolsók, da akkor már nagyon nagy baj van!

30 évvel a rendszerváltás után, és azóta több válság során megtanulhattuk, hogy a gazdaság ciklikus, egyszer fent, egyszer lent, időről időre eljönnek válságok, amiket aztán fellendülés követ. Nagyon bízom abban, hogy nemzeti, vállalati, de leginkább egyéni szinten tudatosabban fogunk dönteni a jövőben, legyen szó eladósodottságról, vásárlásról, élelmiszer-fogyasztásról. Szeretem minden rosszban a jót meglátni, azt hiszem most ez az esély adatott meg, amivel élnünk kell!”– zárta sorait a vezető.

www.hungrana.hu
Hungrana