A hazai lízingpiac trendváltása késik, noha a Magyar Lízingszövetség második negyedéves jelentése szerint a finanszírozott összeg elérte a 429,11 milliárd forintot, és folytatódott az előző évi növekedés. Azonban a szerződések száma továbbra is csökkent szinte minden eszközkategóriában – tűnik ki a szakmai szervezet legfrissebb összegzéséből – írja a novenyvedoszer.hu
Kiemelkedő népszerűségnek örvendenek a támogatott finanszírozási programok – fotó: pixabay.com
Mint írják a lízingpiacot továbbra is elsősorban a vállalati szektor uralja, ahol a kis és közepes vállalatok, azaz a KKV-k aránya 75 százalék; a nagyvállalatoké pedig 18 százalék. A lakossági ügyfelek részesedése azonban tovább csökkent, és a hazai piacon már csak 5,4 százalékot tesz ki.
A finanszírozási érték az előző év azonos időszakához képest ugyan 2 százalékkal nőtt, 420,4 milliárd forintról 429,11 milliárd forintra. De már jóval biztatóbb változásról, összesen 15,7 százalékos bővülésről tanúskodnak az adatok, ha a tavalyi, egyszeri, 50 milliárd forintos ingatlanlízing-tranzakcióval korrigálják az eredményeket. Kevésbé kedvező a kép, ha a szerződések számát nézzük, mert 2022-höz képest 7 százalékkal kevesebb, összesen 34 094 szerződés született – írja a novenyvedoszer.hu.
Jelentős változások figyelhetők meg az egyes eszközkategóriák között az idei első félévben. A retail autók és a flottajárművek továbbra is dominálnak a lízingfinanszírozásokban, de a mezőgazdasági gépek kihelyezése is emelkedett. Ugyanakkor a személygépkocsik és kishaszonjárművek szegmensében jelentős visszaesés volt az előző évekhez képest.
A mezőgazdasági eszközök kihelyezése 17,7 százalékkal nőtt, értékben pedig elérte a 68,73 milliárd forintot. Ebben a szegmensben mindössze 10 százalék körüli volt a mért lízingpenetráció, aminek a hátterében az keresendő, hogy a támogatások miatt jellemző az eszközfedezetű kölcsön, amit a közhiteles nyilvántartás nem rögzít.
Kiemelkedő népszerűségnek örvendenek a támogatott finanszírozási programok, különösen a KKV szektorban. A támogatásokat különböző eszközkategóriákban használták fel, például mezőgazdasági gépek és kishaszonjárművek finanszírozására. Az euróalapú finanszírozások részaránya is növekedett
– áll a jelentésben.
A mezőgazdasági eszközök kihelyezése 17,7 százalékkal nőtt, értékben pedig elérte a 68,73 milliárd forintot – fotó: pixabay.com
Az idei első félévben az államilag támogatott konstrukciók keretében összesen 81,9 milliárd forint kihelyezése valósult meg, ami 5231 szerződést jelentett. A támogatások megoszlása alapján az egyes eszközkategóriák sorrendjében a mezőgazdasági gépek (24 milliárd forint) végeztek az első helyen, amelyeket a kishaszonjárművek (22,8 milliárd forint), a nagy haszonjárművek (22 milliárd forint.) az ipari gépek (7,8 milliárd forint) és az építőipari gépek (2,4 milliárd forint) követtek – közölte az idei második negyedév értékelését a Magyar Lízingszövetség.