2021 és 2024 között az úttévesztés miatt veszélybe került lényegében minden, a 2010-es években elért eredmény és veszélybe került a 2030-ig kitűzött célok elérése – fogalmazott Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke csütörtökön Nyíregyházán, a 62. Közgazdász-vándorgyűlésen tartott, online is közvetített előadásában.

Magyarországnak két veszélyes ellenfele van, a magas és költséges eladósodás, valamint a magas és makacs infláció – hangsúlyozta a jegybank elnöke.

Matolcsy György szerint hibás gazdaságpolitikai fordulat következett be, a kormány elengedte az államháztartási hiányt, és az infláció elleni küzdelemben másfél-két évig nem csatlakozott a jegybankhoz – írja az MTI.


A téves gazdaságpolitikai fordulat miatt Magyarországon volt a legnagyobb az infláció – emelte ki Matolcsy György beszédéből a portfolio.hu.

Megdöbbentő módon az élelmiszerinfláció nálunk volt a legnagyobb – tette hozzá a jegybankelnök, majd kifejtette, hogy a kormány hibásan úgy vélte 2021-ben, hogy a magas árak jót tesznek a költségvetésnek, de ez nem így lett. "Ha az emberek nem fogyasztanak, mert nincs miből, ha a tartalékaikat elveszítik", akkor nem lesz költségvetési bevétel.

Szerinte a kormány abban is téved, hogy a reálbérek növekedése automatikusan növeli a fogyasztást. A reálbérek a jövedelmek felét fedik le, de ott vannak a nyugdíjak és más szociális ellátások, amelyeknek nem nőtt a reálértéke. Ez egy középosztályellenes gazdaságpolitikai fordulat volt – idézi a portfolio.hu Matolcsy Györgyöt.

Indexkép: Shutterstock