A krishijagran.com portál egy nagyon érdekes felfedezésről számolt be, miszerint az Észak-Keleti Egyetem kutatói kidolgoztak egy olyan módszert, amely tehéntrágyából készült nanoszűrők segítségével a tengervizet ivóvíz tisztaságú édesvízzé képes átalakítani.
Nem csak a mezőgazdaságnak érték a tehéntrágya – fotó: pxfuel.com
Az eljárás lényege – a kidolgozó szerint – abban áll, hogy a tehéntrágyát 1.700 ℃-ra kell felhevíteni, amelynek során a benne lévő baktériumok elpusztulnak, maga a trágya pedig finom szénporrá alakul át. Ebből a szénporból a kutatók egy habot állítanak elő, amely a tengervíz sótartalmát kiszűri. Az eljáráshoz elektromos áramra nincs szükség, „a rásugárzó napfény magától elindítja a varázslatot".
Az új módszer elsősorban nem a tengervíz nagy tömegű sótalanítására és öntözési hasznosítására szolgál, arra viszont kiválóan alkalmas, hogy a tengerparti körzetekben az egyre súlyosabb gondot okozó ivóvízhiányt pótolja. Csupán egy nanorészecskék gyártására alkalmas üzemet kell hozzá felépíteni néhány nagyobb településen. A feltaláló, Zheng professzor maga is meglepődött az eljárás sikerén, amely szerinte azt bizonyítja, hogy gyakorlatilag nincs teljesen haszontalan dolog a világon, mivel a trágya is alkalmas tengervízből ivóvíz kinyerésére.