Nagyon népszerű a kaposvári méhésztalálkozó, aminek a szakmai előadásain ismét rekordszámú érdeklődő vett részt. A legfrissebb információk és trendek megismerése mellett mindenki arra volt kíváncsi, hogy miként alakul a méhészet jövője, mire számíthatnak, milyen megoldások léteznek a méz értékesítésére, hiszen van olyan méhészet, ahol több tonna eladatlan méz várakozik a raktárban – írja a sonline.hu cikke alapján a novenyvedoszer.hu.

Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke, Bross Péter elmondta:

Soha nem látott mélyponton van a méhészkedés jövedelemteremtő szintje, de ez nem azért van, mert még sosem voltak nehézségek korábban. Hanem olyan helyzet nem volt még, mint most. Az infláció három év alatt duplájára nőtt és a méz nagybani ára megfeleződött.

Mindezt nemcsak a magyar méhészek tapasztalják, hanem az országhatárainkon túl is hasonlóak a gondok.


Tőkés Sándor Székelyudvarhelyről érkezett a fiával, hogy a helyi és környékbeli méhészeknek bemutassák az eszközeiket.

250-300 családdal dolgozunk, sokszor 500 kilométereket vándorolunk, mert ennyire van tőlünk repce, akác és napraforgó is, eladni pedig nagyon nehéz. Az árak lehetnének jobbak, de megpróbáljuk ezt is átvészelni, de ez csak együtt lehetséges

– fogalmazott.

Horváth Zsolt, a rendezvényt szervező Kaposvár és Térsége Méhészeinek Egyesülete elnöke szerint az ágazat ismét problémákkal küzd, elsősorban az értékesítés nehéz a méhészeknek, amiről korábban már mi is részletesen írtunk ebben a cikkben.

"Sajnos az akácméz hiába hungarikum, nagyon nehezen lehet értékesíteni" – tette hozzá. Az akácméz a legdrágábbak közé tartozik, a vásárlók pedig nagyon árérzékenyek.

méhész

Bajban a méhészek – fotó: pixabay.com

A méhészektől a mézet a termelési költségek feléért veszik át, emiatt vannak olyan termelők, akiknél tonnaszám áll a korábbi évekből megmaradt méz a hordókban.

Akinek csak módja van rá igyekszik direkt értékesíteni a termékeit, vagy megpróbál nagyobb hozzáadott értékkel rendelkező terméket előállítani, olyat, amelyet jobban el tud adni – ennek ellenére senki sincs könnyű helyzetben.

A legfrissebb adatok szerint 2025 januárjában a hazai akácméz nagybani felvásárlási ára kilogrammonként 1200 forint között mozog. Ez az ár az elmúlt évekhez képest jelentős csökkenést mutat, hiszen volt idő, amikor az akácméz kilónkénti felvásárlási ára meghaladta az 4000 forintot.

Indexkép: pixabay.com