Úgy tudjuk, megszületett a döntés a helyreállítási tervről és az kohéziós alap pénzösszegeiről.

Az EU miniszteri Tanácsának soros elnökségét ellátó cseh kormány hétfőn későn este a Twitteren bejelentette, hogy megoldást találtak a Magyarország által blokkolt kérdésekre, és megegyeztek a magyar EU-s pénzek ügyében is, írta meg az Eurológus.

Négy kérdésben született megállapodás:

  • 18 milliárd eurós támogatás Ukrajnának.
  • Döntöttek a 15 százalékos globális minimumadóról. Az OECD javaslatára 137 ország  állapodott meg arról, hogy 2022 végéig saját adószabályaikba ültetik a globális minimumadót, ami 15 százalékos minimális társasági adó kulcs kivetését jelenti a nagy multinacionális vállalatokra. Az irányelvet a tagállamoknak 2023 végéig kell átültetniük nemzeti jogrendjükbe. Az MTI-n megjelent információk szerint Magyarország adóemelés nélkül csatlakozhat a globális minimumadóhoz, az Európai Unió Tanácsa ugyanis hozzájárult, hogy a magyar iparűzési adó beleszámítson a globális minimumadóba.
  • Jóváhagyták az 5,8 milliárd eurós vissza nem térítendő támogatást jelentő magyar helyreállítási tervet, bár a folyósítást feltételekhez kötötték.
  • A jogállamisági eljárás miatt 2600 milliárd forintnyi Magyarorászgnak előirányzott forrást függesztenek fel egyelőre (előzetesen nagyobb összeg felfüggesztését helyezték kilátásba).

Kormányinfó

A 9:30-kor kezdődő Kormányinfón Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter elmondta, hogy minden jel arra utal, hogy tegnap este Brüsszelben megállapodásra jutottak a magyar helyreállítási tervvel kapcsolatban. Mint mondta, "minden cél megvalósult, amit júliusban megunk elé tűztünk." A források egy részét viszont egyelőre felfüggesztették.

bizottsággal azonban november végére sikerült megállapodni, és kiválónak találták a magyar helyreállítási tervet, a továbbiakban a kohéziós források folyósítása előtt úgy tűnik, szintén nincs akadály. Amire most december közepén sor kerül, az ennek a munkának a lezárása és a megállapodás aláírása.

Ennek köszönhetően megindulhatnak azok a fejlesztések, amelyeket az uniós forrásokból finanszírozhatók.

2300 milliárd forint nyílik meg a helyreállítási alap keretében – ismertette Navracsics Tibor. Ennek 70 százaléka a megújuló energiát magába foglaló fejlesztéseket segíti, míg 30 százalék a digitális átállást.

A helyreállítási alap forrásfelosztásáról ITT írtunk.

Az operatív programok tekintetében 14000 milliárd forint áll rendelkezésre, és ebből 4000 milliárd forintot már jóváhagyott a bizottság – tette hozzá. 9-10 ezer milliárd áll a többi operatív program rendelkezésre.

A miniszter szerint március végéig fogad majd el az Országgyűlés egy törvénycsomagot, ez után vonhatják vissza az uniós források felfüggesztését, valószínűleg áprilisban.

Több újságírói kérdés is elhangzott azzal kapcsolatban, hogy mikor érkezhet pénz Magyarországra a gyakorlatban, amire a miniszter azt válaszolta, hogy tekintettel arra, hogy minden EU-s forrás utófinanszírozott, nem az a fontos, hogy mikor érkezik meg konkrétan pénz, hiszen a megállapodás aláírása a garancia arra, hogy a hazai forrásból előfinanszírozott fejlesztésekre lesz EU-s forrás.

Indexkép: MTI/Balogh Zoltán