A döntés értelmében nem tartoznak a GMO-irányelv hatálya alá az olyan mutagenezis technika/módszer in vitro alkalmazásával előállított szervezetek, amelyeket hagyományosan különböző in vivo alkalmazásokhoz használnak, és amelyek biztonságossága már régóta bebizonyosodott ezen alkalmazások tekintetében.

Előzmények

A véletlenszerű mutagenezis az élő szervezetekben a spontán genetikai mutációk gyakoriságának növelésére irányuló folyamat. Ez a mutagenezis-technika alkalmazható in vitro (növényi sejteken használnak mutagéneket, majd az egész növényt mesterségesen rekonstruálják) vagy in vivo (az egész növényen vagy növényi részeken használnak mutagéneket).

2015-ben egy francia agrárszakszervezet (a Confédération paysanne), valamint nyolc környezetvédelmi egyesület keresetet nyújtott be a Conseil d'Étathoz (államtanács, Franciaország), amelyben egyes mutagenezis-technikák, illetve módszerek kizárását kérte a GMO-k környezetbe történő szándékos kibocsátásáról szóló 2001/18 irányelvet átültető francia szabályozás hatálya alól.

A Bíróság 2018. július 25-én hozott ítéletében többek között kimondta, hogy a 2001/18 irányelv szerinti mentesülés csak olyan mutagenezis technikákkal/módszerekkel előállított szervezetekre vonatkozik, amelyeket hagyományosan számos alkalmazásban használnak, és amelyek biztonságossága régóta bebizonyosodott.

Az üggyel kapcsolatos további fejleményekről, a most közzétett döntésről és annak szakmai, jogi hátteréről, további információk olvashatóak az Európai Unió Bírósága által kiadott hivatalos sajtóközleményben, amely INNEN tölthető le.

Indexkép: Shutterstock