Az Amerikai Egyesült államok tisztviselői még március elején utaztak el Venezuelába, hogy puhatolózzanak: ha Biden elnök betiltja az orosz olajimportot, akkor Latin-Amerika legnagyobb olajtermelője és egyben a világ egyik legnagyobb olajkészletével rendelkező országa nyitna-e a nemzetközi piacok irányába, mert ez a lépés jelentősen segítené az orosz üzemanyag kiváltását.

José Toro Hardy, venezuelai közgazdász ebben az időben azt nyilatkozta, hogy Venezuela nem sokat tud segíteni az orosz olaj kiváltásában, mert az ország olajipara lepusztult, és szerinte 250 milliárd dolláros beruházás, valamint 7-8 év is szükséges lehet, mire Venezuela jelentős mennyiségű olajat tud exportra kitermelni.

Ráadásul a helyzetet bonyolítja, hogy 2018-ban Trump elnök szankciókat jelentett be Venezuelával szemben, és leállította az onnan érkezőn nagyjából napi 200 ezer hordónyi olajbehozatalt.

A világ egyik legnagyobb olajkészletével rendelkező ország növelheti a kitermelését?

A világ egyik legnagyobb olajkészletével rendelkező országa megnövelheti a kitermelését – Fotó: Pxfuel

A tárgyalások nem mutattak nagy előrelépéseket, de részsikereket igen. A megbeszéléseket követően a Maduro-rezsim két amerikai állampolgárt szabadon engedett.

A legújabb sajtóhírek szerint újabb előrelépés várható. Nicolas Maduro Venezuela elnöke és a vele szemben álló ellenzék tárgyalóasztalhoz ülhet. A vg.hu az International Business Times nyomán pedig arról ír, hogy az USA a szankciók enyhítésével "olajozhatja" meg a venezuelai állami olajvállalat (PDVSA) kitermelés lehetséges növeléséről, valamint az olajexportról szóló megbeszéléseket.

A szankciók első enyhítése, hogy a Chevron, az amerikai olajvállalat tárgyalhat a kitermelés növelésének lehetséges forgatókönyveiről a PDVSA-val, illetve Eric Malpicát, a PDVSA egykori tisztségviselőjét, az ország first ladyjének unokaöcsét pedig addig is eltávolíthatják a szankciós listáról. Nem véletlen, hogy éppen őrá esett a választás, ugyanis Maduro kérte a vele szemben intézkedések feloldását.

Ugyanakkor a szankciók további lazítása vagy feloldása a tárgyalások alakulásától függ.

A Chevron, amely engedéllyel továbbra is rendelkezik olajkitermelésre alkalmas eszközökkel Venezuelában, de a szankciók miatt olajkitermelést nem folytathat, azt ígéri, hogy rövid időn belül képes lenne napi 800 ezer hordóval növelni a termelést az országban és növelni az exportlehetőségeket.

A kilencvenes években még napi 3,2 millió hordó olajat termeltek ki Venezuelában, azonban, többek között az embargó hatására, 2020-ra ez a tizedére szorult vissza. Igaz, az elmúlt két évben több mint a duplájára nőtt a termelés, de még így is hatalmas potenciállal bírnak az ország kiaknázható olajkészletei.

A The Wall Street Journal elemzése pedig arra mutat rá, hogy a Chevron szeretné saját, évtizedes jó viszonyát kihasználni a Maduro-rezsimmel, illetve az eddig elszenvedett veszteségeit enyhíteni. Az orosz olaj elapadása pedig megteremtette a lehetőséget a szankciók újragondolásához és a kitermelés újraindításához.