Növénytermesztés
A kibocsátásban hangsúlyos növénytermesztés és kertészeti termékek 12,9%-os éves volumenbővülést mutattak a Mezőgazdasági Számlarendszer (MSZR) legfrissebb adatai szerint, elsősorban a domináns gabonafélék 17% feletti volumennövekedésének köszönhetően. Bár az elemzések szerint a betakarítási területek mérete elmaradt a korábbiaktól, ezt kiegyenlítette a kiemelkedő hozam.
Csökkent a változatlan áras kibocsátás a szőlő, gyümölcs, valamint a burgonya esetében, amit a burgonyánál a két számjegyű áremelkedés kompenzált. Az összkibocsátást tekintve a 2015-ös évhez képest tavaly nőtt a gabonafélék és az ipari növények súlya, az ipari növények részaránya pedig a még sikeres 2014-es évvel összevetve is jelentős mértékben emelkedett.
Állattenyésztés
Az állattenyésztés területén szintén növekedés állapítható meg, azonban itt a 3%-os bővülés lassabbnak tekinhető a korábbi években tapasztaltakhoz képest. Sajnos az állatállomány (a szarvasmarhák kivételével) minden ágazatban csökkenést mutat, legfeltűnőbb a sertésállomány 8%-os visszaesése.
Ennek ellenére nemcsak a szarvasmarha (+7%) és a tej (+2%), hanem a baromfi (+5%) és a sertés (2%) termelési volumene is nőtt. Meg kell jegyezni, hogy a sertés és a tej tekintetében jelentős kihívásokkal kellett szembenézniük a termelőknek a tavalyi évben. Az év első felét az árak jelentős visszaesése jellemezte, a termelői árak önköltség alá estek. A tej esetében, a kedvező nemzetközi folyamatoknak köszönhetően – a termelés stagnált, az árak emelkedésnek indultak az év folyamán – stabilizálódott a piaci helyzet, így a hazai kibocsátás is kismértékű volumenbővülést tudott produkálni az alacsony árak ellenére.
Rátkai Orsolya
OTP Bank Elemzési Központ