A világ gabonapiacai nagyon érdekesen alakulnak. Az amerikai és európai piac kettészakadt egymástól, és bár bizonyos hatással vannak egymásra, mégis a megszokottól külön reagálnak a világ történéseire.
Chicagóban az elmúlt évhez képest rekordmagas árakat jegyeztek a terménytőzsdén, aminek elsődleges oka az lehet, hogy megjelentek hírek arról, hogy szinte biztosra mondható a világ gabonapiaci kínálatának csökkenése az előző évekhez képest, mivel kevesebb áru lesz a piacon – mondt el az Agroinformnak Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének és a NAK Szántóföldi növénytermesztési és beszállítóipari osztályának elnöke.
Egy tonna búza 2014 májusa óta nem volt ilyen drága az Egyesült Államokban.
Három okot látunk most, ami megmagyarázhatja a jelenlegi magas árakat
Az első, hogy a nagy exportáló országoknak gyengébb a termése a megszokottnál, amit a csapadék alacsony mennyisége indokol. A második, hogy a közelgő amerikai egyesült államokbeli választások előtt Kína rekord mennyiségű kukoricamegrendelésről biztosította az USA-t, így ez a komplementer termékek árára is befolyással van. A harmadik ok pedig, hogy több ország a Covid 19 pandémiás helyzet második és harmadik hullámától tartva a megszokottnál nagyobb mennyiségű tendert ír ki, ezzel biztosítva a saját készleteiket, így ez is emeli az árakat. Ez az áremelkedési tendencia a nyugat-európai piacot is jellemzi. A lenti grafikonon jól látszik, hogy a chicagói és a párizsi árutőzsdén is meredeken emelkedik a búza jegyzése.
Búza fronthavi jegyzése – forrás: Agroinform.hu
A búza ára meghaladta a 200 eurós szintet (205-209 euró között vannak az árak), ami az elmúlt két hétben 10-12 eurós emelkedést jelent, ennek következtében viszont a többi termék ára is emelkedik. Ahogy az aszály a Föld számos részét sújtotta, úgy Nyugat-Európát sem kerülte el, így az ennek eredményeként keletkezett kisebb kínálat befolyásolja az árakat, és további emelkedésre számíthatunk.
Egy tonna búza 2014 májusa óta nem volt ilyen drága az Egyesült Államokban – fotó: Shutterstock
A kukorica ára 185-195 euró között van. A repce megtorpant, nem éri el a rekord szintű 400 euró fölötti árat, 390-393 között. Ez a torpanás erre a szezonra rá is fogja nyomni a bélyegét.
Magyarországon az elmúlt heti esőzések következményeként mind a betakarítási, mind a vetési munkálatokat teljes mértékben leállították, ami szintén befolyásolhatja a piacot.
Kukoricánál 40 százaléknál tartunk a betakarításnál, 8,2-8,3 tonna körüli eredményekkel, ami 1 tonnával kevesebb, mint vártuk.
Annak ellenére, hogy a piacon nagy a kereslet a kukorica iránt, az ára 49-52 ezer forint között van. A búzák ára 60 ezer forint közelébe emelkedett a világpiaci árak által befolyásolva. Jelenleg az egy évvel korábbinál csaknem 14 százalékkal magasabb, átlagosan 58,6 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskednek az étkezési búzával, a takarmánybúza ára az 55,1 ezer forint/tonna szint körül mozog, ami jelentősen, 30 százalékkal haladja meg a tavaly ilyenkor jellemző árakat.
A vetési munkák jó ideig leálltak, az őszi búza vetése 25 százaléknál tart, az őszi árpa 60 százaléknál, de már az egészet el kellett volna vetni, így reményeink szerint e hét végére vagy jövő hét elejére újra tudnak kezdődni a munkálatok a földeken.