Soha nem volt még ilyen

Hazánkban soha nem fordult még elő - legalábbis a modern kori időkben -, hogy importálnunk kellett volna a kukoricából. 2022 volt az az év, amikor ez először történt. Egy átlagos évben 6-8 millió tonna, csapadékosabb és napsütésesebb években ennél azonban több kukoricát termelünk, amellyel hazánk komoly exportőrnek számít. Idén viszont hatalmas aszály tombolt, így a fent említett számoknak csak töredékét tudtuk megtermelni. A klímaváltozás következtében egyre nő azoknak a területeknek a nagysága, ahol szinte esélytelen lesz kukoricát termeszteni. - írja meg a Portfolio.hu.

A kihívás egyre komolyabb és ez idővel sem fog változni. A megoldás a cirok lehet, amely Dél-Európában már egyre inkább elterjedő haszonnövény.

Sosem volt még ilyen rossz a termés

Idén megtörtént mindaz, ami eddig még soha, méghozzá, hogy Magyarország ebben az évben importra szorult kukoricából. A hazai termés ugyanis nem fedezte a szükségletet. Ennek hátterében a hatalmas aszály áll, amely nem csak a kukoricát viselte meg, hanem tulajdonképpen az összes kalászos gabonát. A napraforgó rendszeresen ki van téve a hatalmas nyári hőségnek, amit csak néha él túl sikeresen.

Az aszály bár napjainkban minden évben előforduló jelenség, a magyar mezőgazdaság egy jó évben akár 9 millió tonna kukoricát is képes termelni. Ebből ráadásul még exportálni is szoktunk. Most azonban importra szorulunk.

Az idei példa nélküli pusztítást végző szárazság mértékét jól mutatja, hogy az idei termés csupán 2,4 millió tonna lett. Amióta statisztikát készítünk, azóta erre még nem volt példa. Ez a mennyiség egyáltalán nem fedezi a hazai szükségletet, így idén először, de valószínűleg nem utoljára, behozatalra szorulunk. A hazai állattenyésztőket ebben az évben főként az ukrán importnak sikerült megmentenie.

Az Alföldön már most vége mindennek?

Már a nyáron látható volt, hogy az Alföld komoly gondokkal küszködik. Júliusban nagyjából félmillió hektáron volt akkora a kár, hogy azokról a területekről semmiféle érdemi termést nem tudtak betakarítani a gazdák. Ahogy jött az augusztus egyre nagyobb részen nőtt a kár. Ez főleg a kukoricát és a napraforgót érintette, de a búza és az árpa sem úszta meg.

Az aszály érintette az ország többi részét is, de például a Dunántúlon igen érdekes összkép alakult ki. Volt, ahol szárazsággal küzdöttek, de voltak részek, ahol nagyon szép termésátlag született. A keleti területek - főként az Alföld - nagyon megszenvedte a szárazságot. Itt a nyár végére szinte minden kipusztult, nem volt mit betakarítani.

Soha nem volt még ekkora aszálykár Magyarországon - fotó: pexels.com

Mi a megoldás?

Hosszú távon sem volt változni a helyzet, így megoldást kell találni a klímaváltozás okozta károk enyhítésére. Erre remek választás lehetne az Afrikában és Dél-Európában meleg területein terjedő cirok, amely jól bírja a hőséget és az aszályos időszakot. Azokon a részeken tehát, ahol a kukorica már nem terem meg, ott alternatíva lehet ez a növény, amely sokszor bizonyította már, hogy szinte mindent kibír.

Európa számos országában probléma a kukorica termesztése, ezért ezekben a régiókban a cirok vette át ennek helyét. Az ottani gazdáknak jó tapasztalataik vannak a növénnyel, amelynek a piaca már egyre jobban kiépült. Itthon mindez még nem terjedt el, de a szemestakarmány jó alternatíva lehetne az Alföld száraz részein.