Oroszország ez évi gabonatermése – az őszi vetések jó állapota alapján – 109-110 millió tonnára becsülhető, azaz várhatón meghaladja a 2008. évi 108,2 tonnás rekordot és a tavalyi 104,8 millió tonnás termést – írja a ProZerno orosz hírportál. Ennek alapján orosz elemzők 36,2 millió tonnára teszik az ország potenciális exportját, ami ugyancsak rekord lehet.

Az export szempontjából a legfontosabb orosz gabona a búza, amelynek ez évi, várható 63,6 millió tonnás terméséből – a tavalyi 24,44 millió tonnával szemben – 25,5 millió tonna juthat exportra, azaz Oroszország megtarthatja a múlt évben megszerzett világelsőségét a búzaexportban. A 2015. évi termésből Oroszország 24,5, Kanada 22,5, az USA pedig 21,09 millió tonna búzát értékesített külföldön.

Ebben az évben a búza piacán az oroszoknak kedvez az a tény is, hogy Franciaország termését a tavaszi áradások jelentősen visszavetették. Alekszandr Tkacsov orosz agrárminiszter szerint a mezőgazdasági termékek az ország egyre fontosabb exportcikkeivé válnak, és a hektáronkénti terméseredmények növelésével az agrárexport nagyobb bevételt biztosíthat a fegyvereladásoknál.

búza

Oroszország világelső a búzaexportban – fotó: Shutterstock

Ezzel egybecseng a Bloomberg szakértőjének nyilatkozata, amely szerint – az embargó és a gyenge rubel hatására – az oroszoknak célszerűbb gabonát exportálniuk a kőolaj helyett. Ebben az évben az oroszok kukoricából is rekordtermést várnak (mintegy 14 millió tonnát).

Az mindenesetre elismerésre méltó teljesítmény, hogy Oroszország a hatvanas-hetvenes években 20 millió tonnás búzaimportra kényszerülő, akkori Szovjetunió utódaként most ugyanilyen mennyiséget képes exportálni; Magyarország évente 1-5 millió tonna búzafelesleget termel, amelyet hazai tengeri kikötő hiányában csak nagyon nehezen tudunk gazdaságosan exportálni.

Ezért marad az az egyetlen, régóta ismert lehetőség, hogy a felesleg nagy részét lehetőleg – állatokkal feletetve – húsként tudjuk exportálni.