Az ülőmunkáról sokan úgy gondolják, hogy semmilyen veszélyt nem hordoz magában, azonban ez egyáltalán nem így van. Még akkor sem, ha valaki egy irodában, vagy az otthona kényelmében végez ülőmunkát, de akkor különösen nincs így, ha valaki a mezőgazdaságban dolgozik, és hosszú órákon át ül egy munkagépben.

Az ilyen típusú munkavégzés rendkívül megerőltető a mozgásszervekre nézve, de a belső szervekre is negatív hatást gyakorolhat. A mezőgazdasági munkagépben ráadásul nem csupán az egész napos üléssel, hanem még a teljes testet érő vibrációs hatással is számolni kell. Éppen ezért nem mindegy, hogyan ülünk, és hogyan próbáljuk meg kivédeni a különféle betegségeket és fájdalmakat. Sajnos sokaknak nem sikerül kivédeni, és nagy fájdalmakkal kell együtt élniük. De még ekkor sem szabad feladni, hiszen van rá megoldás, hogy ennek ne így kelljen lennie.

Vajon mit okoz, ha egész nap a traktorban vagy a kombájnban ülünk?

Ha valaki gazdálkodik, akkor nagyon sok munkaórát tölt a különböző mezőgazdasági gépeken, mint amilyen a traktor vagy a kombájn. Nem véletlen, hogy a gazdák körében nagyon gyakori a csont- és az izomrendszeri megbetegedés.

Több tanulmány is vizsgálta a gazdálkodókat érő, munka közbeni hatásokat, melyek alapján megállapításra került, hogy ugyan a hát alsó részében kialakuló panaszok több okra is visszavezethetők, kezdve az életviteltől egészen a genetikai adottságokon át, mégis bizonyított összefüggés van a hátpanaszok kialakulása, a nehéz fizikai munka és a teljes testet érő vibrációs hatás között.

traktor vezető

Egyáltalán nem mindegy, hogyan ülünk egész nap a traktorban, ha nem szeretnénk ízületi panaszokat. Fotó: Shutterstock

Ráadásul, amíg egy irodai munka során egyrészt nincs vibrációs hatás, másrészt fel lehet állni megmozgatni magunkat, úgy egy traktorvezető esetében erre nagyon gyakran egyáltalán nincs lehetőség, így hosszú ideig ül egy helyben, ugyanabban a testtartásban, mialatt a testét vibrációs és csavaró hatás éri. Ez nagyban megnövelheti a hát alsó részének terhelését és a csípőfájdalom kialakulásának kockázatát is.


Így hát valóban van összefüggés a mezőgazdasági gépek vezetése és a derékpanaszok között. Ráadásul azok között a gazdálkodók között, akik már fiatal koruktól vezetnek mezőgazdasági gépeket, és emellett még a gazdálkodással járó, nehéz fizikai munkát is el kell végezniük, sokkal gyakoribb az idősebb korukban megjelenő csípőízületi gyulladásos megbetegedések esete. A tanulmány során közel 3000 gazdálkodót kérdeztek meg, és mérték fel a traktorozási szokásait, akik közül 60%-ban adtak válaszokat a feltett kérdésekre.

A beérkezett adatok alapján, habár nagyon nehéz konkrétan különválasztani a traktorban végzett ülő munkát a többi, nagy fizikai megterheléssel járó feladattól, bizonyosságot nyert, hogy a traktorvezetéssel eltöltött munkaórák kockázatot jelentenek a mozgásszervi megbetegedések kialakulásában.

Mit tegyünk, hogy ne fájjon a hátunk, ha sokat ülünk a traktorban?

1. Természetesen senki sem azt várja, hogy a gazdák ne üljenek be a munkagépekbe, de érdemes a munkaórákat néha pihenéssel megszakítani, mert ez nagyon sokat jelent a különféle mozgásszervi megbetegedések megelőzésének tekintetében.

2. Az sem mindegy, hogy milyen traktorülésben töltjük el a munkaórákat, hiszen ez nagyban meghatározza a vezetés közbeni testtartásunkat. Ehhez kiváló traktorüléseket találhattok a Piacterünkön. A gerinc számára ugyanis az is rendkívül megterhelő, ha helytelen a testtartásunk vezetés közben, és ez később komoly mozgásszervi betegségek forrása lehet.

3. Éppen ezért nagyon fontos, hogy az ülést mindig a sofőrnek megfelelően állítsuk be. Mindig ellenőrizzük le, hogy számunkra megfelelő legyen az ülés és a pedálok közötti távolság. Ez akkor megfelelő, ha a bal lábunkat nem kell teljes mértékben kinyújtanunk ahhoz, hogy elérjük a pedált.

4. Az ülés háttámláját a kormányhoz kell állítani. Ehhez támasszuk meg a hátunkat, és nyújtsuk előre a kezünket. Akkor lesz jó a beállítás, ha a csuklónkkal érintjük a kormány tetejét. A helyes ülésbeállítás során tehát az ülést döntsük hátrafelé mintegy 110-120 fokos szögben, hiszen ha túlságosan egyenes a háttámla, akkor a felsőtestünk és vele a nyakunk is túlságosan előre fog csúszni, míg ha túlzottan hátra van döntve az ülés, akkor a hátunk és a derekunk domború tartásba kerül, amely szintén nagyon nem tesz jót, és nyaki gerinc problémákhoz vezethet.

5. Ha az ülést nem tudjuk megfelelő módon beállítani, használhatunk hengerpárnát, vagy speciálisan erre a célra kifejlesztett derékpárnát is, amelyet a derekunk mögé tudunk helyezni.

6. A rázó hatás, amely a traktoron ér minket, azért is különösen veszélyes, mert a gerinc az ülésből adódó egyoldalú terhelés mellett folyamatos rázkódás alatt áll, így veszélybe kerülnek a csigolyák között elhelyezkedő porcok. Ezek a porcok a gerincet érő rázkódást tompítják, de ilyen jellegű, fokozott terhelés esetén a porckorong egy idő után veszíthet a magasságából, megsérülhet és ezzel a csigolyák és a kisízületek épsége is veszélybe kerülhet. Ebben az esetben helyezzünk el az ülésen egy puha párnát, amely nagymértékben csökkenti a káros hatást.

traktor szántóföldön

Egy jó ülés fájdalommentessé teheti a napjainkat. Fotó: Shutterstock

7. A különböző autósülés-párnák szintén alkalmasak arra, hogy csökkentsék a deréktáji fájdalmakat, és megelőzzék a gerincbetegségek kialakulását, az ezek által a párnák által biztosított  megtámasztása ugyanis ellazítja a hátat, és így helyes testtartásban tudunk ülni.

A párnák tehermentesítik a csigolyák közti ízületeket, porckorongokat, azonban nagyon fontos, hogy úgy állítsuk be az ülés háttámláját, hogy az alátámasztás a megfelelő helyre kerüljön különben még ronthatunk is az egészségi állapotunkon a rosszul használt eszközökkel.

Léteznek levegővel felfújható, úgynevezett dinamikus párnák is, amelyek instabil alátámasztást biztosítanak, mely által a sofőr hátizomzata folyamatosan dolgozik, ezáltal tehermentesíti a gerinc porcait, ízületeit. Az ékpárna ezzel szemben kissé előredőlt helyzetbe hozza a medencét, és vele a gerincet is, segítve így a megfelelő pozíció kialakítását.

Akármelyik megoldás mellett döntünk, vegyük figyelembe, hogy ha nem kellő odafigyeléssel dolgozunk, az bizony nagyon sok fájdalommal fog járni az elkövetkező években. Mindenkinek jó munkát és nagyon jó egészséget kívánunk!