Az Agrárközgazdasági Intézetben működő Tesztüzemi Információs Rendszer évről évre figyeli a magyar árutermelő mezőgazdasági vállalkozások vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetét. A rendszer által gyűjtött adatokat nemcsak az Európai Bizottság FADN-rendszeréhez, hanem utólagos elemzések és statisztikák készítésére, agrárpolitikai intézkedések tervezésére is felhasználják. Az adatoknak további fontos szerepe van az agrárökonómiai kutatásokban és a szakoktatásban is.

mezőgazdaság

Tesztüzemi Információs Rendszer évről évre figyeli a magyar árutermelő mezőgazdasági vállalkozások vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetét – fotó: pixabay.com

Ágazati bontásban mutatja be az eredményeket

A most megjelent „A Tesztüzemi Információs Rendszer eredményei, 2021” című éves jelentés a mezőgazdasági vállalkozások eredményeit, az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások jövedelemhelyzetét, valamint a gazdaságok jövedelmezőségét mutatja be ágazati bontásban. A kiadványban az egyéni és a társas vállalkozások jövedelemhelyzetének összevetésén túl, nemzetközi összehasonlításra is sor kerül.

Az adatgyűjtés a mezőgazdasági vállalkozások esetében 2125 mintaüzemet fogott át, míg az egyéni gazdaságok jövedelemhelyzetének vizsgálatában 1687 egyéni gazdaság szerepelt. A 2021. évre vonatkozó felmérésben a társas vállalkozások jövedelemhelyzetét tekintve, 438 társas vállalkozás (jogi személyiség nélküli, illetve jogi személyiségű gazdasági társaság, szövetkezet) szolgáltatott adatokat.


2021-ben az egy hektárra jutó árbevétel 10 százalékkal nőtt

A jelentés adatsoraiból egyértelműen látszik, hogy a mezőgazdasági vállalkozások esetében, 2021-ben az egy hektárra jutó árbevétel 10 százalékkal nőtt, a közvetlen támogatás 3 százalékkal csökkent, valamint az anyagjellegű költségek 9 százalékkal növekedtek, ám a mezőgazdaság jövedelmezősége, a nettó hozzáadott érték alapján vizsgálva, 12 százalékos növekedést mutat.

A részletes adatsorokat, grafikonokat, és az összehasonlító vizsgálatok eredményeit tartalmazó éves jelentés letölthető az Agrárközgazdasági intézet honlapjáról.

AKI jelentés