A koncepció tartalmazza majd azokat a feladatokat, amelyeket a minisztérium a következő 10 évben el kíván végezni. A tervezet várhatóan ez év végéig készül el - tette hozzá a miniszter.

Ángyán József parlamenti államtitkár közölte: a tárcánál nemcsak az ágazatot érintő koncepciót készítik el, hanem azt a stratégiai tervet is, amely komplex módon tartalmazza majd a mezőgazdaság, a vidékfejlesztés, valamint a minisztériumfelügyelete alá sorolt többi terület, a környezetgazdálkodás és természetvédelem feladatainak összességét. 

Fazekas Sándor elmondta: elkészült az a cselekvési terv is, amely az elkövetkező hat hónap fontos feladatait jelöli ki a minisztérium számára. Ebből a miniszter két elemet emelt ki: a felkészülést Magyarország jövő év első felében esedékes uniós elnökségére, valamint a hungarikum törvény megalkotását, amely a nemzeti értékek védelmét szolgálja.

Ángyán József azt húzta alá: a tárca stratégiájának megalkotásakor elsődleges szempont, hogy minőségi, nem tömegtermékeket előállító legyen a mezőgazdaság.

Aláhúzta: a magyar mezőgazdaság a kis- és közepes, egyéni és családi gazdaságokra épül ugyanúgy, mint az Európai Unió számos országában. 

A piacszabályozás területén most hivatalba lépett agrárkormányzat a legfontosabbnak azt tartja, hogy a belpiacot meg lehessen őrizni a magyar áruk számára. Ennek egyik fontos eszköze, hogy a helyben megtermelt élelmiszereket regionálisan lehessen minél könnyebben forgalmazni, így megteremtve a helyi termelés és fogyasztás összhangját. 

Jelezte azt is: a támogatási rendszert felül kívánják vizsgálni, különös tekintettel az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program forrásainak elosztására. E program projektjeinek átvilágítása várhatóan október közepéig elkészül.

Ángyán József beszélt arról is, hogy újra kell építeni  a kutatás támogatását, valamint a meglévő genetikai alapok megőrzését szolgáló hálózatot.  Ángyán József ugyancsak az MTI kérdésére válaszolva arról beszélt, hogy a borászati kutatóintézetek, kutatóhelyek megőrzését szintén fontosnak tartja, beillesztve a kutatóhálózat működési feltételeinek javításába.

Az MTI kérdésére válaszolva Fazekas Sándor az SPS-törvény alkotmánybírósági elutasításával összefüggő nemzeti támogatás (Top-up) felülvizsgálatát is ígérte, ám jelezte, hogy ezen a kérdésen a szakértők még dolgoznak.